Zlato (oz) / USD
2 384,45
1,16 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Japonská ekonomika v prvním čtvrtletí nečekaně klesla o dvě procenta

Japonská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí klesla v celoročním přepočtu o dvě procenta, což je výrazněji, než se očekávalo. Přispěl k tomu pokračující pokles soukromé spotřeby, vyplývá z předběžných údajů, které dnes zveřejnila japonská vláda.

Japonsko
Japonská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí klesla v celoročním přepočtu o dvě procenta, což je výrazněji, než se očekávalo. Foto: iStock

Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že hrubý domácí produkt (HDP) Japonska vykáže za druhé čtvrtletí v celoročním přepočtu pokles o 1,5 procenta. Ve srovnání s předchozími třemi měsíci se HDP v prvním čtvrtletí snížil o 0,5 procenta, zatímco analytici čekali pokles o 0,4 procenta.

„Japonská ekonomika je ve špatném stavu,“ uvedl ekonom Stefan Angrick ze společnosti Moody’s Analytics. „Největším zdrojem obav je soukromá spotřeba,“ dodal.

Soukromá spotřeba se na celkové hospodářské aktivitě v Japonsku podílí více než polovinou. V prvním čtvrtletí se snížila o 0,7 procenta, zaznamenala tak už čtvrtý čtvrtletní pokles za sebou.

„Rostoucí ceny, zejména u zboží denní potřeby, měly negativní dopad na spotřebitelskou náladu,“ uvedl analytik Hiroši Mijazaki ze společnosti Itochu Research Institute.

Japonsko se v minulosti dlouhodobě potýkalo s deflací, v poslední době se však inflace v zemi nachází nad dvouprocentním cílem japonské centrální banky. Ta v březnu ukončila mnohaleté období záporných úrokových sazeb, svou základní úrokovou sazbu zvýšila z minus 0,1 procenta do pásma nula až 0,1 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika