Zlato (oz) / USD
1 836,85
0,51 %
Zlato (oz) / CZK
39 797,09
0,54 %
EUR / USD
1,21
0,09 %
USD / CZK
21,67
0,03 %
Světová ekonomika
Japonská ekonomika se vymanila z recese, rostla nejvíc od 1980

Japonská ekonomika se vymanila z recese způsobené koronavirovou krizí. Ve třetím čtvrtletí přidala v přepočtu na celý rok 21,4 procenta, což je nejvíce od roku 1980, kdy se údaj začal zveřejňovat, a více, než se čekalo. Vyplývá to z předběžné zprávy, kterou dnes zveřejnila japonská vláda. Zotavil se vývoz i spotřeba.

Ve srovnání s předchozími třemi měsíci, kdy oslabila o 8,2 procenta, vzrostla japonská ekonomika ve třetím kvartálu o pět procent. Foto: iStock

Analytici odhadovali, že třetí největší světová ekonomika vzroste o 18,9 procenta. Ve druhém čtvrtletí se propadla o 28,8 procenta především kvůli poklesu spotřeby způsobeném opatřeními proti šíření nákazy. Třetí čtvrtletí představovalo první nárůst za čtyři kvartály.

Japonská ekonomika trpěla už před začátkem pandemie dopady americko-čínského obchodního konfliktu. Oslabilo ji také loňské zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH).

Ve srovnání s předchozími třemi měsíci, kdy oslabila o 8,2 procenta, ekonomika ve třetím kvartálu vzrostla o pět procent. Domácí spotřeba, která se na hrubém domácím produktu (HDP) podílí zhruba 60 procenty, se ve třetím čtvrtletí zvýšila ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 4,7 procenta. Kapitálové výdaje firem ale o 3,4 procenta klesly.

Podle analytiků je tak růst ve třetím kvartálu jen reakcí na prudký propad v předchozím čtvrtletí. Další oživování bude podle nich jen pozvolné, protože v zemi samotné i v okolním světě opět roste počet nakažených. Analytici očekávají, že potrvá ještě roky, než se japonská ekonomika z následků pandemie plně zotaví.

Japonské akcie zareagovaly na údaj o HDP výrazným růstem a uzavřely obchodování nejvýše za 29 let. Hlavní index japonských akcií Nikkei 225 dnes přidal 521,06 bodu – tedy 2,05 procenta – na 25.906,93 bodu, a byl tak nejvýše od června 1991. Širší index Topix stoupl o 1,68 procenta na 1731,81 bodu.

Japonsko letos přišlo se dvěma balíčky na podporu ekonomiky za dohromady 2,2 bilionu dolarů (téměř 49 bilionů Kč). Tvořily je hotovostní platby domácnostem a úvěry malým firmám. Japonský premiér Jošihide Suga, který je v úřadu od září, už kabinetu nařídil, aby připravil další stimulační opatření. Očekává se, že japonská ekonomika v letošním fiskálním roce, který se završí na konci března, klesne o 5,6 procenta.

(ČTK)