Zlato (oz) / USD
1 831,02
0,03 %
Zlato (oz) / CZK
38 581,30
0,08 %
EUR / USD
1,22
0,01 %
USD / CZK
21,07
0,04 %
Světová ekonomika
Janus Henderson: Dluhy vlád po celém světě vystoupaly na rekordní úroveň

Dluhy vlád po celém světě vystoupaly na rekordní úroveň. Obsluha dluhů je nicméně levnější než kdy dřív, k čemuž zčásti přispívají nákupy vládních dluhopisů centrálními bankami. V dnes zveřejněné zprávě to uvedla investiční společnost Janus Henderson Investors.

Státní dluhy letos vlivem pandemie covidu-19 podle ní vyrostou o další čtyři biliony dolarů (86 bilionů Kč). To představuje 768 dolarů (přes 16 500 Kč) na každého ze 4,9 miliardy obyvatel zemí, jež tato investiční společnost zahrnuje do svého indexu státních dluhů. Foto: iStock

Obsluha dluhu zůstává nízká kvůli relativně nízkým úvěrovým sazbám. Janus Henderson odhaduje, že náklady na úroky se letos zvýší jen málo a příští rok klesnou. Světové vlády za obsluhu dluhu loni zaplatily dvě procenta ve srovnání se 7,6 procenta v roce 1995, zmiňuje zpráva.

V Británii se loni schodek rozpočtu rovnal pětině britské ekonomiky. Britské náklady na úroky byly ale nejnižší od roku 2009 a v roce 2022 dosáhnou rekordního minima, očekává investiční společnost.

Výpůjční náklady pomohly dolů srazit centrální banky svými masivními nákupy dluhopisů. Centrální banky podle zprávy vlastnily na konci loňského roku 24 procent globálního vládního dluhu a více než polovina všech nových vládních půjček v loňském roce byla splacena nově vytištěnou hotovostí od centrálních bank.

Jako klíčového poskytovatele úvěrů na rozvíjejících se trzích zpráva identifikovala Čínu.„V roce 1995 Čína na rozvíjejících se trzích půjčila jednu z každých třiceti miliard dolarů. Loni to byla jedna z každých tří miliard dolarů,“ uvedla společnost Janus Henderson.

(ČTK)