Zlato (oz) / USD
1 914,37
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Jackson Hole: Samá varování

Deset let od startu finanční krize se v Jackson Hole sešli centrální bankéři, profesoři národohospodářství a vybraní ekonomové na konferenci uspořádané Federální rezervní bankou z Kansas City. Tématem byla diskuse o nejlepších způsobech návratu k rychlejšímu hospodářskému růstu. Nakonec se ale debatovalo zejména o tom, jak postupovat, aby se věci nezhoršovaly.

Centrální bankéři a ekonomové diskutovali o nejlepších způsobech návratu k rychlejšímu hospodářskému růstu. Foto: iStock

Každoroční konference je mezinárodní záležitostí, která přitahuje centrální bankéře z celého světa a většinou se zaměřuje právě na měnovou politiku. Letos ovšem téma měnové politiky ztratilo své obvyklé místo v centru pozornosti. Mezi centrálními bankéři totiž existuje pocit, že dělají, co mohou, ale že růst zůstává pomalý kvůli strukturálním problémům, které vyžadují jiné druhy intervencí.

A tak finanční regulátoři varovali před deregulací. Zástupci volného obchodu varovali před protekcionismem. Člen rady guvernérů americké centrální banky (Fed) Jerome Powell varoval před zdánlivě nemyslitelnou možností, že by se Spojené státy mohly dostat do platební neschopnosti.

Předsedkyně Fedu Janet Yellenová a šéf Evropské centrální banky Mario Draghi přednesli projevy, které se zaměřily na úplně jiné otázky, než je měnová politika. Yellenová mluvila o nebezpečí finančních deregulací, Draghi varoval před protekcionismem.

Kongres versus Trump

„Největší současnou hrozbu představuje nejasné datum, kdy by se americký Kongres měl dostat k hlasování o zvýšení vládního dluhového stropu, aby umožnil vládě půjčit si peníze na zaplacení svých účtů. Federální dluh je obecně považován za nejbezpečnější investici na světě. Přesto dočasné přerušení vládních plateb může způsobit finanční krizi,“ konstatoval deník The New York Times.

Vedoucí představitelé Kongresu a správní úředníci tvrdí, že potřebná legislativa projde dřív, než vláda dosáhne svého úvěrového limitu, což má být někdy v říjnu. Znervóznělý prezident Donald Trump ale tuto situaci popsal, jemně řečeno, jako binec.

Republikánský guvernér Powell, který pomohl přesvědčit svoji stranu, aby podpořila zvýšení dluhového stropu v letech 2011 a 2013, varoval v rozhovorech pro televize CNBC a Fox Business, že selhání Kongresu by přineslo ekonomice velký šok. „Není to něco, co bychom právě teď potřebovali,“ řekl.

Státní protekcionismus

Velká část oficiální diskuse byla věnována globálnímu obratu k protekcionismu. Tento trend podtrhává britské rozhodnutí vystoupit z Evropské unie i hrozby Donalda Trumpa, že omezí dovoz do Spojených států. Ochranářství se podílí i na slabší ekonomické aktivitě ve světě ještě desetiletí od vypuknutí krize. „Lidé si nejsou jisti, zda je ekonomická otevřenost spravedlivá a bezpečná,“ prohlásil Draghi.

„Ekonomové sice již dlouho hlásají, že obchod mezi národy je vším, mnozí z nich vidí protekcionismus jako reakci na vztahy s veřejností. Obchod se v tomto ohledu stal obětním beránkem různých problémů včetně poklesu výroby ve vyspělých ekonomikách a růstu nerovnosti v příjmech. Přitom důkazy naznačují, že převažující roli při snižování zaměstnanosti ve výrobě hrál rozvoj technologií. Ve srovnání s tím, je globalizace jen okrajovým hráčem,“ komentoval The New York Times.

Regulace

Yellenová se na konferenci zaměřila na pečlivou obranu změn provedených po finanční krizi, které mají za cíl zlepšit odolnost amerického finančního systému. Trumpova administrativa ale tlačí na uvolnění regulace, před čímž Yellenová varovala. Podle ní by víc, než mírná deregulace, nebyla pro ekonomiku prospěšná.

„Zvýšená odolnost podporuje schopnost bank a jiných finančních institucí půjčovat, čímž podporuje hospodářský růst v dobrých a špatných časech,“ uvedla. Draghi se na konci svého projevu dotkl stejného tématu: „Nikdy není dobrý čas na to, abychom měli laxní regulaci.“

Demostranti

Dokonce i demonstranti, kteří se shromáždili v dějišti konference, změnili svůj tón. Liberální skupina Fed Up, založená před čtyřmi lety kvůli nátlaku na Fed, aby usiloval o rychlejší hospodářský růst, Yellenovou tentokrát podpořila. Letos si členové skupiny dokonce oblékli paruky ála Yellenová a uspořádali shromáždění na podporu jejího druhého zvolení do čela Fedu. Čtyřleté funkční období Yellenové skončí počátkem února a Trump se netají s tím, že zvažuje, zda ji nenahradit někým jiným.

„Demonstranti si však myslí, že její odchod by situaci zhoršil. Nový šéf Fedu by dle nich mohl mít tendenci rychleji zvyšovat úrokové sazby. Vidí také dlouhodobé riziko, že menší regulace povede k další hospodářské krizi,“ uvedl deník ve svém komentáři.

(rek)

Další z kategorie Světová ekonomika