Zlato (oz) / USD
1 976,32
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

J. P. Morgan je největší investiční bankou na světě už osmý rok za sebou

Světovému investičnímu bankovnictví loni nadále vládla JP Morgan a další čtyři americké banky. Celkové příjmy z poplatků za služby v tomto sektoru nicméně o sedm procent klesly a dosáhly 85 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč). Plyne to z údajů zpravodajské a informační agentury Thomson Reuters.

Největší investiční bankou loni zůstala americká J. P. Morgan. Foto: iStock
Největší investiční bankou loni zůstala americká J. P. Morgan. Foto: iStock

Co do příjmů z investičního bankovnictví si J. P. Morgan udržela první místo ve světě už osmý rok po sobě. Tyto výnosy jí sice klesly o pět procent na 5,8 miliardy USD, podíl banky na trhu se ale zvýšil na 6,8 procenta z předloňských 6,6 procenta. JP Morgan si tak zvýšila náskok před druhou bankou v žebříčku, Goldman Sachs, jejíž příjmy klesly o 15 procent a tržní podíl se snížil na šest procent.

Příjmy z investičního bankovnictví značně klesly rovněž americkým společnostem Bank of America Merrill Lynch a Morgan Stanley, německé Deutsche Bank a švýcarské UBS. Zisky si naopak připsaly britská Barclays, japonská Mizuho a menší domy Lazard a Rothschild. Úhrnný podíl americké „velké pětky“ klesl na 28 procent z předloňské úrovně 29,5 procenta.

Deutsche Bank, která za nového šéfa Johna Cryana prochází restrukturalizací a snižováním nákladů, se propadla ze šestého na osmé místo a její příjmy v sektoru klesly o 20 procent. Na šestém místě ji nahradila Barclays a před ni se dostala i švýcarská Credit Suisse. Další švýcarská banka UBS kvůli poklesu příjmů o 18 procent vypadla z první desítky.

Celkové příjmy z úpisu dluhopisů loni vzrostly o šest procent na 24,8 miliardy USD (640,3 miliardy Kč). Příjmy z úpisu akcií naopak o 23 procent klesly a činily 15,5 miliardy USD (400,2 miliardy Kč), z toho o 30 procent klesly investičním bankám příjmy z primárních emisí. Poplatky z poradenství při fúzích a akvizicích klesly o tři procenta na 26,8 miliardy USD a poplatky za syndikované úvěry klesly o 12 procent.

(ČTK, red)

Další z kategorie Světová ekonomika