Zlato (oz) / USD
1 855,51
0,73 %
Zlato (oz) / CZK
39 824,76
0,67 %
EUR / USD
1,22
0,00 %
USD / CZK
21,46
0,07 %
Světová ekonomika
Italské bance UniCredit ve čtvrtletí klesl zisk o 77 procent

Italské bankovní skupině UniCredit klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 77 procent na 420 milionů eur (11 miliard Kč). Banka dnes uvedla, že kvůli pandemii nemoci covid-19 výrazně zvýšila rezervy na ztrátové úvěry. Díky vysokým ziskům z obchodování a poklesu nákladů ale čtvrtletní výsledky překonaly očekávání analytiků. Ti počítali v průměru se ziskem 347 milionů eur.

Výnosy bance ve čtvrtletí klesly meziročně o 7,7 procenta na 4,2 miliardy eur (110 miliard Kč). Nižší byly výnosy z úroků a poplatků. Foto: iStock

Objem odpisů ztrátových úvěrů se ve čtvrtletí zvýšil téměř o třetinu na 937 milionů eur. Generální ředitel Jean Pierre Mustier uvedl, že kvůli dopadům pandemie na ekonomiku banka očekává nárůst objemu nesplácených úvěrů po skončení dluhových prázdnin. Rezervy na ztrátové úvěry se tak budou výrazně zvyšovat i ve druhé polovině roku.

Zhruba deset procent úvěrů, které banka poskytla, je napojeno na sektory nejvíce zasažené koronavirovou krizí. To jsou například aerolinky a firmy z odvětví cestovního ruchu, poznamenala agentura Reuters.

Výnosy bance ve čtvrtletí klesly meziročně o 7,7 procenta na 4,2 miliardy eur (110 miliard Kč). Nižší byly výnosy z úroků a poplatků, podpořilo je naopak oživení komerčních operací po zmírnění koronavirových omezení.

UniCredit potvrdila, že za celý letošní rok očekává očištěný zisk od tří do 3,5 miliardy eur. Banka už letos v reakci na pandemii snížila původní cíl o čtvrtinu.

Na českém trhu působí od roku 2007 finanční ústav UniCredit Bank, který vznikl spojením HVB Bank a Živnostenské banky. V Česku a na Slovensku má UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, jak zní oficiální název banky, více než 750.000 klientů. Za pololetí banka vykázala čistý zisk zhruba 2,5 miliardy korun, což je meziroční pokles o polovinu.

(ČTK)