Zlato (oz) / USD
2 340,76
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Itálie vyčlení na podporu ekonomiky 25 miliard eur

Itálie kvůli šíření nového koronaviru vyčlení na pomoc ekonomice 25 miliard eur (téměř 643 miliard Kč). Oznámil to dnes italský premiér Giuseppe Conte. Ještě minulý týden přitom vláda hovořila o finančním balíčku za 7,5 miliardy eur (193 miliard Kč).

Ministr financí Roberto Gualtieri dnes varoval, že ekonomika by letos mohla zaznamenal výrazný propad. Foto: iStock

V souvislosti s vyhlášením celostátní karantény a dopadem, jaký to bude mít na ekonomiku, se ale vláda finanční pomoc rozhodla výrazně zvýšit. Kabinet předpokládá, že ekonomika letos zaznamená citelný pokles.

Finance by měly pomoci utlumit ekonomické dopady nákazy. Italská vláda ve snaze zabránit dalšímu šíření koronaviru zavedla od úterý karanténu pro celou zemi. Lidé by kromě cestování měli omezit i pohyb na veřejnosti, zavřena jsou kina, divadla a zrušeny byly všechny sportovní akce. Až do 3. dubna bylo prodlouženo rozhodnutí uzavřít v celé Itálii školy.

Premiér Conte dnes upozornil, že veškeré restrikce mohou být ještě zpřísněny. Lombardie, která je na severu země a která je v Itálii nejvíce zasaženým regionem, totiž požádala, aby byly v oblasti uzavřeny i veškeré obchody a pozastavena veřejná doprava.

Aby ulevila rodinám a firmám od dopadů koronaviru, plánuje země přerušit splátky hypoték, menších úvěrů a revolvingových půjček, které společnosti používají, aby měly dostatek likvidity. Tato opatření už v úterý v rozhlasové stanici Radio Anch’io avizovala náměstkyně italského ministra hospodářství Laura Castelliová.

V Itálii by k takovému kroku nepřikročili poprvé – splátkové prázdniny už platily pro rodiny a některé menší firmy v období finanční krize. Dluh splatily, až když krize odezněla, poznamenal server BBC.

„Velmi jsme naléhali na bankovní systém, aby nám pomohl, jak jen to jde, a ten s námi plně spolupracuje,“ uvedla Castelliová. Podle listu The Wall Street Journal (WSJ) ale může úleva poskytnutá jednotlivcům a firmám zatížit italský bankovní systém, který je už teď dost křehký. Nově přijatá opatření podle předpokladů zvýší deficit italských veřejných financí až ke třem procentům hrubého domácího produktu (HDP), což je strop stanovený pravidly Evropské unie. Řím je ale s Bruselem v kontaktu a vyjednává dočasnou úlevu z pravidel.

Italský ministr financí Roberto Gualtieri dnes varoval, že ekonomika by letos mohla zaznamenal výrazný propad. Ještě minulý týden předpokládal, že schodek veřejných financí bude letos činit 2,5 procenta HDP, novinářům ale dnes nový vládní odhad sdělit odmítl.

Průzkum veřejného mínění podle agentury Ixe ukázal, že 89 procent Italů drakonická opatření schvaluje. Sedmdesát osm procent uvedlo, že by podpořilo ještě přísnější kroky, a to přesto, že 76 procent si zároveň myslí, že ty stávající budou mít važný dopad na ekonomiku.

Itálie registruje minimálně 631 úmrtí v souvislosti s koronavirem. Počet potvrzených případů infekce vzrostl na 10.149.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika