Zlato (oz) / USD
1 923,06
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Itálie připravuje nový stimulační balík za více než 30 miliard eur

Italská vláda připravuje nový stimulační balík v hodnotě více než 30 miliard eur (775,3 miliardy Kč) na podporu domácí ekonomiky zasažené koronavirovou krizí. Pomoc zvýší letošní deficit veřejných financí nad deset procent hrubého domácího produktu, řekl včera agentuře Reuters zdroj z vlády. Rozpočtový schodek Itálie byl naposledy nad deseti procenty na počátku 90. let minulého století.

Na konci loňského roku italský veřejný dluh činil 155,6 procenta HDP a byl druhý nejvyšší v eurozóně po dluhu Řecka. Foto: iStock

Peníze chce vláda použít na další podpory podnikům, které byly nucené kvůli koronavirovým restrikcím zavřít, a na prodloužení stávajícího dluhového moratoria pro malé a středně velké firmy, dodal šéf útvaru generálního účetnictví při ministerstvu financí Biagio Mazzotta.

„Příští stimulační balíček bude určitě podstatný, domnívám se, že bude mít stejnou hodnotu jako první schválený v letošním roce,“ řekl Mazzotta. Nová vláda pod vedením bývalého šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho minulý měsíc představila detaily opatření na podporu ekonomiky za 32 miliard eur.

Loni podle citovaného zdroje schodek veřejných financí činil 9,5 procenta HDP. Ekonomika klesla o 8,9 procenta. Oficiální odhady, které představila ještě předchozí vláda v lednu, počítají v letošním roce se schodkem 8,8 procenta HDP a růstem ekonomiky o šest procent. Podle zdrojů však bude odhad růstu revidován směrem dolů na čtyři až pět procent.

Na pokrytí schodku si bude muset vláda dále půjčit. Na konci loňského roku italský veřejný dluh činil 155,6 procenta HDP a byl druhý nejvyšší v eurozóně po dluhu Řecka.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika