Zlato (oz) / USD
2 340,76
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Islandská ekonomika roste nejrychleji od krize

Hrubý domácí produkt Islandu ve čtvrtém čtvrtletí 2016 vzrostl ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o 11,3 procenta. To byl nejrychlejší růst od konce roku 2007, tedy krátce před kolapsem finančního systému země. Zpráva islandského statistického úřadu však rovněž vyvolala obavu mezi analytiky, zda se ekonomika nezačíná přehřívat. Za celý rok tempo růstu HDP zrychlilo na 7,2 procenta z 4,1 procenta v roce 2015.

Turisty na Island lákají trendy bary v hlavním městě a úžasné gejzíry. Foto: iStock

Po kolapsu bankovního systému v roce 2008 a následném ekonomickém propadu HDP v posledních dvou letech roste. Přispívá k tomu příliv turistů, které lákají trendy bary v hlavním městě a úžasné gejzíry.

„V ekonomice rostou tlaky, ale nevidíme signály přehřátí v podobném rozsahu, jako jsme viděli před deseti lety,“ řekl agentuře Reuters ekonom Islandsbanki Jon Bentsson. „Do jaké míry to bude pokračovat, je ale nezodpovězenou otázkou.“

Agentura Standard & Poor’s zvýšila v lednu úvěrový rating Islandu na A- z BBB+. Odůvodnila to silným přebytkem běžného účtu a vyššími měnovými rezervami centrální banky. Uvedla rovněž, že úplné zrušení kontroly kapitálu by mohlo rating dále zvýšit, poukázala však také na možné riziko, že by se ekonomika mohla přehřát. Island doufá, že letos odstraní poslední zbytky kontroly kapitálu zavedené po krizi.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika