Zlato (oz) / USD
1 975,33
1,72 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Island zvýšil sazby nejvíce od roku 2008, kvůli inflaci a cenám nemovitostí

Islandská centrální banka zvýšila svůj základní úrok nejvíce od finanční krize v roce 2008. V tiskové zprávě dnes uvedla, že tím reaguje na růst inflace, k němuž přispívá zvyšování cen nemovitostí. Sedmidenní depozitní sazbu banka zvedla o 0,75 procentního bodu na 2,75 procenta, nejvýše za téměř dva roky.

Centrální banka odhaduje, že inflace na Islandu letos zrychlí tempo růstu na 5,3 procenta, zatímco předchozí prognóza počítala s růstem o 3,5 procenta. Foto: iStock

„Výhled inflace se výrazně zhoršil,“ uvedli členové měnového výboru. „Měnový výbor opakuje, že nástroje, které má k dispozici, použije k tomu, aby v přijatelném časovém horizontu dosáhl zmírnění inflace zpět k inflačnímu cíli,“ stojí v tiskovém sdělení. Islandská centrální banka přistoupila ke zpřísňování měnové politiky nejrazantněji ze svých západoevropských protějšků, připomněla agentura Bloomberg. Začala už loni v květnu a od té doby sazby zvýšila několikrát. Tato snaha ale zatím nepřinesla ovoce. Inflace, která zohledňuje i vývoj cen nemovitostí, dosáhla minulý měsíc 5,7 procenta, což je téměř desetileté maximum. Ceny nemovitostí v oblasti Reykjavíku vzrostly za poslední rok více než o 18 procent. Od roku 2010 se zvýšily o 150 procent, což je nejrychlejší růst v Evropě. Centrální banka odhaduje, že inflace na Islandu letos zrychlí tempo růstu na 5,3 procenta, zatímco předchozí prognóza počítala s růstem o 3,5 procenta. V příštím roce očekávají analytici banky zpomalení růstu cen na 3,4 procenta a v roce 2024 dál na 2,9 procenta. Inflační cíl si banka stanovila na 2,5 procenta. (ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika