
Spojené státy v květnu odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s Íránem a začátkem měsíce zavedly proti islámské republice nové sankce. Zároveň americký prezident Donald Trump pohrozil, že každý, kdo bude obchodovat s Íránem, nebude obchodovat se Spojenými státy.
Agentura Reuters minulý týden napsala, že se Bagdád chystá Washington požádat o výjimku z některých protiíránských sankcí s odůvodněním, že irácká ekonomika je úzce spojená s íránskou. Abádí jako první irácký činitel dnes informaci Reuters oficiálně potvrdil.
Sdělili jsme USA naše požadavky a irácká delegace o nich bude s Američany jednat, uvedl Abádí na tiskové konferenci. „Představili jsme jasnou vizi toho, co Irák opravdu potřebuje. Týká se to íránského (zemního) plynu, obchodu a energetického sektoru,“ dodal.
Bílý dům varoval, že nerespektování amerických protiíránských sankcí ze strany jiných států pro ně bude mít následky. Bagdád se tak ocitá v těžké pozici, jelikož jeho dva největší spojenci, Írán a USA, jsou úhlavními nepřáteli.
„Na začátku jsme od nich (Američanů) dostali pozitivní sliby, ale jak víte, americká situace je komplikovaná, nejednáte jen s jedním člověkem, je tam mnoho institucí,“ uvedl Abádí. Sankce přitom označil za jednostranné a represivní a dodal, že Irák nehodlá být „být součástí blokády“ kvůli své vlastní bolestné zkušenosti s mezinárodními sankcemi za vlády někdejšího vůdce Saddáma Husajna.
(ČTK)