Zlato (oz) / USD
1 501,06
0,40 %
Zlato (oz) / CZK
34 880,12
0,41 %
EUR / USD
1,11
0,02 %
USD / CZK
23,24
0,01 %
Světová ekonomika
IoD: Desetina britských firem už kvůli brexitu přesunula aktivity

Zhruba 11 procent britských podniků již v souvislosti s připravovaným odchodem země z Evropské unie přesunulo část svých aktivit do zahraničí. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky včera zveřejnilo podnikatelské sdružení Institute of Directors (IoD).

„Těžce vybudovaná pověst Británie jako místa se stabilními a předvídatelnými podmínkami pro podnikání ochabuje,“ řekl Morgan. Foto: iStock

Dalších pět procent podniků přesun aktivit do zahraničí kvůli brexitu plánuje a 13 procent firem takovýto krok aktivně zvažuje.

Průzkum se uskutečnil v období od 17. do 19. ledna a zapojili se do něj ředitelé více než 1200 podniků. „Nepřináší nám žádnou radost zveřejňovat tyto znepokojivé signály,“ uvedl šéf sdružení Edwin Morgan.

„Těžce vybudovaná pověst Británie jako místa se stabilními a předvídatelnými podmínkami pro podnikání ochabuje,“ dodal.

Britové se pro odchod své země z EU vyslovili v referendu v roce 2016. Británie má EU opustit 29. března, britský parlament však zatím neschválil dohodu o podmínkách brexitu.

Sdružení IoD před referendem deklarovalo, že má k brexitu neutrální postoj. Od té doby však varovalo před potenciálními náklady spojenými s odchodem z EU, upozornila agentura Reuters.

(ČTK)