Zlato (oz) / USD
1 959,90
0,95 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Investoři se přesouvají k dluhopisům, podle expertů je lákají vysoké výnosy

Velcí investoři se začínají ve velkém přesouvat k dluhopisům, kde je lákají vysoké výnosy. Po velmi špatném roce, kdy ceny dluhopisů kvůli růstu úrokových sazeb klesaly, je nyní podle analytiků vhodná doba k investicím do dluhopisů se vrátit, napsal britský ekonomický list Financial Times (FT). Například společnost Capital Group odhaduje, že v nejbližších letech dluhopisy přilákají investice zhruba za bilion dolarů (téměř 22 bilionů Kč).

dluhopisy
Po velmi špatném roce, kdy ceny dluhopisů kvůli růstu úrokových sazeb klesaly, je nyní podle analytiků vhodná doba k investicím do dluhopisů se vrátit, napsal britský ekonomický list Financial Times (FT). Foto: iStock

Americká centrální banka (Fed) v posledním roce vytrvale zvyšovala úrokové sazby ve snaze bojovat s inflací. Prostředí s vysokými úroky obvykle snižuje atraktivitu dluhopisů, jejich ceny proto klesají. Vzhledem k tomu, že ceny a výnosy se pohybují opačně, každý pokles ceny znamená zvýšení výnosu do splatnosti. Výnosy státních dluhopisů jsou tak v současné době vyšší než po většinu minulého desetiletí.

Fed bude v nynějším cyklu zpřísňování měnové politiky zřejmě už brzy hotov, a proto je podle expertů nyní ta správná doba na nákup státních i podnikových dluhopisů. Dluhopisy tak už nenakupují pouze velcí investoři, ale přidávají se k nim i ti drobní, což jsou typicky domácnosti.

„Dluhopisy jsou poprvé po dlouhé době opět v kurzu. Při nulových sazbách to byla několik let nuda,“ řekl investiční ředitel Sebastien Page ze společnosti T Rowe Price, kde má na starosti globální strategii pro více aktiv. „Je to velmi jednoduché – výnosy jsou teď mnohem vyšší, a to zkrátka znamená, že máte i vyšší očekávané výnosy,“ dodal Page, který v této kategorii preferuje podnikové dluhopisy.

Společnost Morningstar odhaduje, že loni jen ve Spojených státech odteklo z aktivně řízených fondů s pevným výnosem více než 332 miliard dolarů. Nyní se ale situace změnila a za první čtyři měsíce letošního roku přiteklo do fondů s pevným výnosem více než 100 miliard dolarů.

„Jsme svědky obrovských přesunů do fondů s pevným výnosem,“ řekla před několika dny na konferenci Milkenova institutu výkonná ředitelka společnosti State Street Global Advisors Yie-Hsin Hungová. Její podnik má ve správě peníze investorů za 3,6 bilionu dolarů. Výkonný ředitel společnosti Capital Group Mike Gitlin pak upozornil, že jeho podnik získává od investorů nyní v průměru 500 milionů dolarů týdně, které směřují na dluhopisové trhy. Capital Group spravuje aktiva za 2,2 bilionu dolarů.

Značný zájem o investice do dluhopisů částečně souvisí s tím, že si dluhopisy loni vedly hodně špatně. Výnos dvouletých amerických státních dluhopisů, který se pohybuje podle očekávaného vývoje úrokových sazeb, vzrostl z 0,7 procenta na 4,4 procenta, zatímco výnos desetiletých dluhopisů se po cenovém poklesu zvýšil z 1,5 procenta na 3,8 procenta ročně. Nyní se výnos dvouletých dluhopisů pohybuje kolem 4,2 procenta, výnos desetiletých dluhopisů je blízko 3,6 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika