Zlato (oz) / USD
1 925,73
0,77 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Investor tlačí na provozovatele Legolandů, aby se stáhl z burzy

Investiční fond ValueAct Capital tlačí na britskou společnost Merlin Entertainments, která provozuje muzeum voskových figurín Madame Tussauds či zábavní parky Legoland, aby stáhla své akcie z burzy a stala se opět soukromou. Podle fondu, který je druhým největším akcionářem Merlinu, by tato firma jako soukromá měla zhruba o 30 procent vyšší hodnotu, než je její současná hodnota na burze.

Podle Merlinu by soukromá firmaměla zhruba o 30 procent vyšší hodnotu, než je její současná hodnota na burze. Foto: iStock

Společnost Merlin vstoupila na burzu v roce 2013. Je druhým největším provozovatelem zábavních parků na světě za firmou Walt Disney. Za poslední rok se však potýká s problémy kvůli růstu pracovních nákladů a slabšímu výkonu zábavních parků Legoland.

Fond ValueAct v otevřeném dopise uvedl, že výše investic, kterou Merlin potřebuje, znamená, že by bylo lepší, kdyby se vrátil do soukromého vlastnictví. Merlin podle něj očividně jako soukromá společnost prosperoval a možná šel na burzu příliš rychle. Akcie firmy ve středu uzavřely na ceně 3,325 libry, což není velký rozdíl ve srovnání s cenou určenou pro primární nabídku akcií, která činila 3,15 libry. Zisk firmy na akcii přitom od té doby vzrostl o 36 procent.

ValueAct je považován za takzvaného aktivistického investora. To je takový, který vlastní ve firmě minoritní podíl a snaží se ho využít k vytvoření veřejného tlaku na vedení firmy, aby učinilo jím navrhované kroky ke zvýšení ceny akcií. ValueAct ve společnosti Merlin vlastní podíl 9,3 procenta. Největším akcionářem s podílem 29 procent je dánská KIRKBI, což je investiční společnost rodiny vlastnící výrobce hraček Lego.

Správní rada společnosti Merlin uvedla, že pro akcionáře je nejlepší, když bude pokračovat ve své současné strategii. Jejím cílem je vytvořit rodinnou zábavní společnost s vysokým růstem a návratností a se silnými značkami a globálním portfoliem.

Veřejné snahy investorů, kteří se snaží změnit směřování firmy, ve které mají významný podíl, jsou běžné ve Spojených státech. U firem s akciemi na londýnské burze jsou méně obvyklé. Tyto snahy často končí tak, že se firma prodá jinému partnerovi v sektoru, nebo odprodá část svých aktivit, aby zvýšila výnos pro akcionáře, uvedla agentura Reuters.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika