Zlato (oz) / USD
2 324,78
0,12 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Investice mez USA a Čínou klesly v pololetí nejníže za devět let

Tok investic mezi Spojenými státy a Čínou v první polovině letošního roku klesl nejníže za devět let. Mohlo za to vzájemné napětí, které by mohlo způsobit, že více čínských firem se ocitne pod tlakem, aby se zbavilo svých amerických operací. Podíl na poklesu měla i koronavirová pandemie.

Přímé investice amerických firem v Číně se v prvním pololetí propadly o 31 procent na 4,1 miliardy USD. Investice čínských společností v USA naopak vzrostly o 38 procent na 4,7 miliardy USD. Foto: iStock

Celkové investice, tedy jak přímé investice společností tak peníze od firem rizikového kapitálu, mezi oběma zeměmi činily za leden až červen 10,9 miliardy USD, což bylo o 16,2 procenta méně než ve stejném období loni. vyplývá to ze zprávy výzkumné společnosti Rhodium. V letech 2016 a 2017 přitom investice za pololetí dosahovaly téměř 40 miliard USD, upozornila agentura Reuters.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trump s odvoláním na riziko pro národní bezpečnost výrazně rozšířila opatření, která omezují podnikání čínských firem. Mimo jiné umístila telekomunikační gigant Huawei Technologies na černou listinu pro obchod, což znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, aby mohly čínské firmě dodávat své produkty a technologie.

Stejnou akcí hrozí firmě Semiconductor Manufacturing International. Čínské firmě ByteDance pak USA nařídily prodat aplikaci TikTok. ByteDance v současnosti usiluje o schválení dohody s firmou Oracle, která je píše než přímým prodejem určitou formou partnerství.

Přímé investice amerických firem v Číně se v prvním pololetí propadly o 31 procent na 4,1 miliardy USD. Investice čínských společností v USA naopak vzrostly o 38 procent na 4,7 miliardy USD. Způsobila to však převážně jedna dohoda – konsorcium vedené čínskou Tencent Music koupilo menšinový podíl ve skupině Universal Music za 3,4 miliardy USD.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika