Zlato (oz) / USD
1 876,95
0,13 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Inflace v USA v září zůstala na 3,7 procenta

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v září meziročně zvýšily o 3,7 procenta, tedy stejným tempem jako v srpnu. Vyplývá to z dnešní zprávy amerického ministerstva práce. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters očekávali zpomalení růstu na 3,6 procenta.

inflation
Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v září meziročně zvýšily o 3,7 procenta, tedy stejným tempem jako v srpnu. Foto: iStock

Meziroční míra takzvané jádrové inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií, se v září nicméně snížila na 4,1 procenta ze srpnových 4,3 procenta. Pokles jádrové inflace podporuje očekávání, že americká centrální banka (Fed) příští měsíc nepřikročí ke zvýšení úrokových sazeb, napsala agentura Reuters.

Loni v červnu se meziroční míra inflace v USA vyšplhala až na 9,1 procenta, byla tak nejvýše za více než 40 let. Fed se snaží dostat inflaci pod kontrolu prostřednictvím zvyšování úrokových sazeb, které zahájil loni v březnu. Jeho základní sazba od té doby stoupla o více než pět procentních bodů.

Minulý měsíc ponechal Fed svou základní úrokovou sazbu podle očekávání beze změny v pásmu 5,25 až 5,50 procenta. Základní úrok se tak nachází na nejvyšší úrovni od roku 2001. Fed minulý měsíc naznačil, že hodlá držet úrokové sazby na vysoké úrovni delší dobu a že by je mohl ještě zvýšit. V poslední době nicméně někteří představitelé banky naznačovali, že další zvýšení již nebude zapotřebí.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika