Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Inflace v USA v prosinci klesla na 6,5 procenta, je nejnižší od října 2021

Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v prosinci zpomalil na 6,5 procenta z listopadové hodnoty 7,1 procenta. Míra inflace se tak snížila šestý měsíc za sebou a dostala se na nejnižší úroveň od října 2021. Vyplývá to z dnešní zprávy amerického ministerstva práce. Proti listopadu se spotřebitelské ceny v USA snížily o 0,1 procenta, a zaznamenaly tak první meziměsíční pokles od května 2020.

dolar

Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v prosinci zpomalil na 6,5 procenta z listopadové hodnoty 7,1 procenta. Míra inflace se tak snížila šestý měsíc za sebou. Foto: iStock

Za meziměsíčním poklesem stály zejména ceny energií, které se proti listopadu snížily o 4,5 procenta. Ceny benzinu v prosinci meziměsíčně klesly o 9,4 procenta a v meziročním srovnání byly nižší o 1,5 procenta.

Loni v červnu se míra inflace v USA vyšplhala na 9,1 procenta a byla nejvyšší od listopadu 1981. Od té doby však zpomaluje, což zmenšuje tlak na zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech.

Americká centrální banka (Fed) v prosinci ve snaze bojovat s inflací zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do pásma 4,25 až 4,50 procenta. Tempo zvyšování úroků tak sice proti předchozím zasedáním zpomalila, zároveň však signalizovala, že úroky budou ještě určitou dobu pokračovat v růstu.

Základní sazba Fedu se nyní nachází na nejvyšší úrovni od roku 2007. Fed bude o měnové politice znovu rozhodovat začátkem února.

(ČTK)