Zlato (oz) / USD
1 958,95
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Inflace v USA v červnu klesla na tři procenta, je nejnižší od března 2021

Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v červnu zpomalil na tři procenta z květnových čtyř procent. Míra inflace klesla už dvanáctý měsíc za sebou a nachází se nejníže od března 2021. Vyplývá to z dnešní zprávy amerického ministerstva práce. Pokles inflace byl o něco výraznější, než očekávali analytici. Ti v anketě agentury Reuters odhadovali červnovou inflaci v průměru na 3,1 procenta.

inflace
Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v červnu zpomalil na tři procenta z květnových čtyř procent. Foto: iStock

Loni v červnu se meziroční míra inflace v USA vyšplhala až na 9,1 procenta, a byla tak nejvýše za více než 40 let. Od té doby postupně klesá. Americká centrální banka (Fed) se snaží dostat inflaci pod kontrolu prostřednictvím zvyšování úrokových sazeb, které zahájila loni v březnu. Její základní sazba od té doby stoupla o pět procentních bodů. Nyní se nachází v pásmu 5,00 až 5,25 procenta a je nejvyšší od roku 2006.

Minulý měsíc sice Fed na svém zasedání úroky ponechal beze změny, tento měsíc se však očekává zvýšení o další čtvrtinu procentního bodu. Někteří představitelé Fedu nicméně tento týden signalizovali, že období zvyšování úrokových sazeb v USA se už blíží ke konci.

Meziroční míra takzvané jádrové inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií, se v červnu snížila na 4,8 procenta z květnových 5,3 procenta. Americké akcie na údaje o inflaci zareagovaly růstem, zatímco dolar sestoupil na dvouměsíční minimum vůči koši měn.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika