Zlato (oz) / USD
1 974,81
0,69 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Inflace v Turecku zpomalila na 57,7 procenta, je však vyšší, než se čekalo

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Turecku v lednu zpomalilo na 57,7 procenta z 64,3 procenta v předchozím měsíci. Bylo však vyšší, než čekali analytici. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil turecký statistický úřad.

lira, Turecko
Inflace v Turecku loni v říjnu stoupla až na 24leté maximum 85,51 procenta. K vysoké inflaci přispělo výrazné zvýšení cen řady surovin a polotovarů kvůli pandemii nemoci covid-19 a válce na Ukrajině. Foto: iStock

Meziměsíčně se ceny zvýšily o 6,65 procenta. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali meziroční inflaci 53,5 procenta a meziměsíční zvýšení cen o 3,8 procenta. Prudký meziměsíční růst byl způsoben řadou zdražování od počátku nového roku, včetně veřejné dopravy, tabákových výrobků a služeb.

Inflace v Turecku loni v říjnu stoupla až na 24leté maximum 85,51 procenta. K vysoké inflaci přispělo výrazné zvýšení cen řady surovin a polotovarů kvůli pandemii nemoci covid-19 a válce na Ukrajině. Na inflaci však má negativní vliv také slabá domácí měna a kroky centrální banky.

Turecká centrální banka na rozdíl od mnoha jiných centrálních bank nebojuje proti vysoké inflaci zvyšováním úrokových sazeb, ale naopak své hlavní sazby snižuje. Za hlavní důvod je považován politický tlak vlády. Od roku 2021 banka snížila úrok na devět procent z 19 procent.

Analytici oslovení agenturou Reuters očekávají, že inflace do konce roku zpomalí na 41 procent. To bude téměř dvojnásobek míry, kterou předpokládá centrální banka. Podle té se má inflace zmírnit na 22 procent. Prodlouží se tak napětí v oblasti životních nákladů, které je hlavním problémem voličů před prezidentskými a parlamentními volbami. Ekonomové očekávají, že do květových voleb klesne inflace na zhruba 40 procent.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika