Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Inflace v Rusku v červenci zpomalila na 15,1 procenta

Meziroční inflace v Rusku v červenci dále zpomalila na 15,1 procenta z 15,9 procenta o měsíc dříve. Meziměsíčně pak spotřebitelské ceny klesly v reakci na slabou poptávku. Dnešní údaje ruského statistického úřadu poskytují ruské centrální bance argument pro další snižování úrokových sazeb.

Rubl

V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny snížily o 0,39 procenta, a navázaly tak na pokles o 0,35 procenta v červnu. Foto: iStock

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali snížení inflace jen na 15,3 procenta. Inflace výrazně zrychlila po invazi Moskvy na Ukrajinu koncem února, která vyvolala rozsáhlé západní sankce a narušila logistické řetězce. Cílem centrální banky je snížení inflace na čtyři procenta. Loni v červenci činila inflace 6,46 procenta.

V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny snížily o 0,39 procenta, a navázaly tak na pokles o 0,35 procenta v červnu. Ještě v březnu přitom ceny meziměsíčně stouply o 7,61 procenta, což byl nejvyšší meziměsíční růst od ledna 1999.

Slábnoucí inflační tlaky umožnily centrální bance snížit v červenci základní úrokovou sazbu o 1,5 procentního bodu na osm procent. Banka také uvedla, že bude zkoumat potřebu dalšího snižování úroků, protože ekonomický pokles bude pokračovat déle, než se původně předpokládalo.

Vysoká inflace je již několik let hlavní obavou domácností, protože snižuje životní úroveň. Letos jejich situaci ještě zhorší ekonomická recese.

(ČTK)