Zlato (oz) / USD
2 340,76
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Inflace v Maďarsku v dubnu klesla na 24 procent, analytici čekají další pokles

Míra inflace v Maďarsku se v dubnu snížila na 24 procent z březnové hodnoty 25,2 procenta. Oznámil to dnes maďarský statistický úřad. Inflace klesá už tři měsíce a její dubnový pokles byl výraznější, než předpokládali analytici. Znamená to například, že centrální banka má možnost začít uvažovat o zmírnění měnové politiky.

inflace
Míra inflace v Maďarsku se v dubnu snížila na 24 procent z březnové hodnoty 25,2 procenta. Foto: iStock

Inflace v Maďarska dosáhla v tomto cyklu maxima v lednu, kdy se dostala na 25,7 procenta. Klesá ale jen pozvolna a zvýšená zůstává i takzvaná jádrová inflace. Analytici nicméně očekávají, že ve druhé polovině roku začne inflace klesat výrazněji.

Maďarská centrální banka je první ve střední Evropě, která začíná zvažovat uvolnění měnové politiky. V letech 2021 a 2022 zvýšila základní úrokovou sazbu na 13 procent, kde ji drží od loňského podzimu. Základní úrok je teď v Maďarsku na maximu za desítky let, centrální banka se tak snaží bojovat s inflací, která je nejvyšší v Evropské unii a za kterou jsou hlavně drahé energie a potraviny.

V dubnu centrální banka snížila horní hranici úrokového pásma, což je první krok na cestě ke snížení klíčové depozitní sazby, která je teď na 18 procentech. Centrální bankéři uvedli, že budou sledovat případná rizika, než rozhodnou o dalším postupu.

Meziměsíčně ceny v Maďarsku v dubnu vzrostly o 0,7 procenta. To je pouze mírné zvolnění proti březnu, kdy meziměsíční růst cen činil 0,8 procenta. Ekonom banky ING Péter Virovácz se domnívá, že centrální banka i tak bude zvažovat o snížení sazeb.

„Hlavním faktorem u jednodenní depozitní sazby jsou turbulence na trhu, vnější bilance, stabilita forintu a očekávání trhu ohledně úrokových sazeb, takže dnešní data mají pouze nepřímé dopady,“ cituje Virovácze agentura Reuters.

Maďarsko je členem Visegrádské skupiny (V4), kam patří i Česká republika, Slovensko a Polsko. Březnová inflace v Česku klesla na 15 procent, na Slovensku na 14,8 procenta, data za duben ještě nejsou v těchto dvou zemích k dispozici. V Polsku inflace za duben podle předběžných údajů klesla na 14,7 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika