Zlato (oz) / USD
1 911,47
0,61 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Inflace v Maďarsku v březnu klesla méně, než se čekalo; drží se nad 25 procenty

Míra inflace v Maďarsku se v březnu snížila na 25,2 procenta z únorových 25,4 procenta. Ve své zprávě to dnes uvedl maďarský statistický úřad. Inflace sice klesla druhý měsíc po sobě, ale méně, než se čekalo. Drží se tak poblíž více než dvacetiletého maxima.

Maďarsko
Míra inflace v Maďarsku se v březnu snížila na 25,2 procenta z únorových 25,4 procenta. Foto: iStock

Analytici odhadovali, že inflace zpomalí na 24,7 procenta. Nad očekávání vysoká byla s 25,7 procenta i jádrová inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny potravin a energií.

„Výsledky jádrové inflace ukazují, že inflace v Maďarsku má vážné strukturální problémy,“ řekl agentuře Reuters analytik Péter Virovácz ze společnosti ING v Budapešti. Růst cen zpracovaných potravin a 13procentní roční nárůst cen služeb jsou podle něj důvodem k obavám. „Pokud měl někdo v brzké době nějaké odvážné myšlenky na snížení sazeb, na to teď můžeme zapomenout,“ dodal analytik.

Maďarská centrální banka má nejvyšší základní úrokovou sazbu v Evropské unii, a to 13 procent. Spolu s jednou z nejvyšších měr inflace to oslabilo spotřebitelskou poptávku a uvrhlo maďarskou ekonomiku do technické recese.

Stejně jako ostatní centrální banky ve střední Evropě i ta maďarská letos počítá se zpomalením inflace. Rozhodla se proto dál nezvyšovat úrokové sazby, a to i přesto, že tak jde proti trendu větších centrálních bank. Například Evropská centrální banka (ECB) svou měnovou politiku nadále zpřísňuje.

Viceguvernér maďarské centrální banky na konci března uvedl, že inflace bude v následujících měsících pomalu slábnout, než v druhé polovině roku výrazně klesne. Centrální banka předpovídá, že průměrná inflace letos klesne do rozmezí 15,0 až 19,5 procenta a v roce příštím se sníží na tři až pět procent.

Dvouciferné inflaci, která je vyšší než v eurozóně, čelí všechny středoevropské ekonomiky. V poslední době jsou na vině hlavně vysoké ceny potravin. Předběžné březnové údaje z Polska ukázaly, že inflace zůstává nad 16 procenty, zatímco míra inflace v České republice z únorových 16,7 procenta podle průzkumu ČTK v březnu zpomalila do pásma 14,6 až 14,9 procenta. Statistici čísla zveřejní ve čtvrtek.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika