Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Inflace v Japonsku v prosinci vzrostla na čtyři procenta, nejvýše za 41 let

Míra inflace v Japonsku se v prosinci vyšplhala na nejvyšší úroveň za 41 let. Spotřebitelské ceny bez zahrnutí čerstvých potravin se meziročně zvýšily o čtyři procenta po růstu o 3,8 procenta v listopadu, oznámila dnes japonská vláda. Japonsko mělo od konce 90. let, s výjimkou roků 2008 a 2014, nulovou až zápornou inflaci.

inflace

Míra inflace v Japonsku se v prosinci vyšplhala na nejvyšší úroveň za 41 let. Foto: iStock

Japonská ekonomika je třetí největší na světě a nyní v růstu spotřebitelských cen kopíruje celosvětový trend. Podniky přenášejí vyšší náklady na zákazníky.

Čtyřprocentní inflace znamená dvojnásobek inflačního cíle, který si stanovila japonská centrální banka. Ta proto čelí rostoucímu tlaku, aby zvýšila úrokové sazby, a pomohla tak zmírnit rostoucí životní náklady. Tento týden však japonská centrální banka překvapila investory oznámením, že bude držet sazby blízko nuly, a to navzdory dalšímu zdražování.

„Výrobní ceny rostou už nějakou dobu mnohem rychleji než ceny spotřebitelské, teď ale firmy tyto náklady přenášejí na spotřebitele,“ řekl BBC analytik Damian Thong ze společnosti Macquarie Group. „Jsme přesvědčeni, že japonská centrální banka svou politiku záporných úrokových sazeb ukončí,“ dodal.

Poslední statistiky ukázaly, že tempo růstu cen se v prosinci ve Spojených státek i v Evropské unii zmírnilo. V USA růst v prosinci meziročně zpomalil šestý měsíc za sebou, tentokrát na 6,5 procenta z listopadové hodnoty 7,1 procenta. V EU míra inflace druhý měsíc v řadě výrazně klesla, a to na 10,4 procenta z listopadové hodnoty 11,1 procenta.

lsk spr