Zlato (oz) / USD
1 907,32
0,37 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Inflace v eurozóně v dubnu mírně vzrostla, dostala se na sedm procent

Meziroční míra inflace v eurozóně v dubnu po pěti měsících poklesu mírně vzrostla a dostala se na sedm procent. V rychlém odhadu to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. Růst o desetinu procentního bodu proti březnu odpovídá očekáváním analytiků. Loni v dubnu ceny v zemích, které používají společnou měnu, vzrostly meziročně o 7,4 procenta.

euro
Hlavní podíl na inflaci mělo stejně jako v předchozích měsících zdražování potravin. Foto: iStock

V kategorii potravin, alkoholu a tabákových výrobků inflace klesla na 13,6 procenta z březnových 15,5 procenta. Stále však byla výrazně vyšší než u neenergetického průmyslového zboží (6,2 procenta) a služeb (5,2 procenta). Ceny energií, které k loňské rekordní inflaci přispívaly velmi silně, se po březnovém poklesu o 0, 9 procenta opět vrátily k růstu. Ten činil 2,5 procenta.

Meziměsíčně se ceny v eurozóně zvýšily o 0,7 procenta. Rychlý odhad neobsahuje údaje za celou Evropskou unii, úřad je zveřejní v polovině května.

K zemím s nejvyšší inflací z celé dvacítky zemí eurozóny nadále patří pobaltské státy – Lotyšsko (15 procent), Litva (13,2 procenta) a Estonsko (13,1 procenta). Mezi ně se však v dubnu dostalo Slovensko (14 procent), kde inflace klesá pomaleji než v trojici pobaltských zemí.

Nejnižší růst cen registrovaly v dubnu Lucembursko (2,7 procenta) a Belgie (3,3 procenta). V Německu, které má největší ekonomiku v Evropě, inflace klesla o dvě desetiny bodu na 7,6 procenta.

Dlouhodobým cílem Evropské centrální banky (ECB) je dostat inflaci k dvouprocentní hranici. Očekává se, že tento týden ECB opět zvýší úrokové sazby.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika