Zlato (oz) / USD
1 754,50
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
37 943,93
0,00 %
EUR / USD
1,17
0,00 %
USD / CZK
21,63
0,00 %
Světová ekonomika
Inflace v eurozóně se vrátila k růstu, v červenci se vyšplhala na 2,2 procenta

Míra inflace v eurozóně dosáhla v červenci 2,2 procenta a po mírném červnovém zpomalení se vrátila k růstu z předchozích měsíců. Ve svém rychlém odhadu to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. V červnu ceny meziročně vzrostly o 1,9 procenta. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, úřad je zveřejní v polovině srpna.

V květnu se poprvé od podzimu 2018 dostala nad cíl Evropské centrální banky (ECB), která jej měla stanoven těsně pod dvěma procenty. Foto: iStock

Loni v červenci, kdy hospodářství eurozóny zpomalovala omezení spojená s první vlnou koronavirové pandemie, činila meziroční inflace v eurozóně 0,4 procenta. Na podzim se dostala dokonce do záporných hodnot, rychle růst pak začala od přelomu roku.

V květnu se poprvé od podzimu 2018 dostala nad cíl Evropské centrální banky (ECB), která jej měla stanoven těsně pod dvěma procenty. ECB v polovině července oznámila, že inflační cíl zvedá na dvě procenta. Analytici přitom počítají s tím, že i tuto metu letos růst cen překoná.

V sedmém měsíci letošního roku se na opětovném zrychlení růstu cen podepsaly zejména ceny energií, které vzrostly o 14,1 procenta, zatímco v červnu jejich růst činil 12,6 procenta. Na tempu nabral také růst cen potravin, alkoholu a tabákových výrobků, který dosáhl 1,6 procenta v porovnání s červnovou polovinou procenta. Mírně zrychlil i růst cen služeb, a to na 0,9 procenta z červnových 0,7 procenta.

(ČTK)