Zlato (oz) / USD
1 978,57
0,04 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Indický ekonomický summit nabízí kontrasty desítky metrů od sebe

Ostrý kontrast mezi nablýskaným konferenčním centrem Mahátma Mandir a nejbližším okolím za jeho branami nabízí návštěvníkům dnes zahájené investiční fórum Vibrant Gujarat Summit v indickém státu Gudžarát.

Kromě všudypřítomných rikš a tuk tuků vidět i desítky volně se potulujících psů, polehávající krávy a lidi žijící na ulici a v improvizovaných chatrčích. Foto: www.vibrantgujarat.com

Delegace vedená premiérem Andrejem Babišem, podnikatelé i výprava českých novinářů mohli cestou kromě všudypřítomných rikš a tuk tuků vidět i desítky volně se potulujících psů, polehávající krávy a lidi žijící na ulici a v improvizovaných chatrčích u hlavního silničního tahu.

Česká výprava se ubytovala ve čtvrtek vpředvečer v Ahmadábádu, který je faktickým centrem Gudžarátu a leží zhruba 30 kilometrů od administrativního hlavního města oblasti Gándhínagaru, kde se koná ekonomické fórum. Dva vládní speciály s politickou i podnikatelskou výpravou se dočkaly přívětivého přivítání, někteří členové delegace ale současně zmiňují, že dostali doporučení zbytečně neopouštět hotel a vyhnout se některým potravinám.

V Ahmadábádu a okolí je prakticky všudypřítomná tvář indického premiéra Naréndry Módího, cestou do Gándhínagaru ji mohli návštěvníci summitu vidět na desítkách billboardů. Většina z nich propaguje začínající třídenní ekonomické fórum, na některých jsou k vidění i hlavní ministr Gudžarátu Vidžaj Rupání či hosté summitu, nejčastěji uzbecký prezident Šavkat Mirzijojev.

Vládnoucí Indická lidová strana (BJP) premiéra Módího navíc zahájila 12. ledna kampaň před volbami poslanců dolní komory federálního parlamentu, které se musí uskutečnit do května letošního roku. Podle průzkumů veřejného mínění je sice Módího koalice stále favoritem hlasování, jeho kdysi neochvějné postavení ale utrpělo těžkou ránu, když BJP v prosinci prohrála volby do místních parlamentů ve třech klíčových státech Indie.

Chaotický dopravní ruch, ve kterém jsou v podstatě početně vyrovnaná auta a motorky, s sebou nese také znatelně znečištěný vzduch. Většina motocyklistů se před zplodinami brání šátky a rouškami přes obličej. Jízdu doprovází také v podstatě nepřetržité troubení. Prakticky pár desítek metrů od dějiště summitu pak kolony projížděly okolo jednoduchých chatrčí a jejich obyvatel.

Módí chce ze svého rodného Gudžarátu i prostřednictvím summitu udělat do roku 2030 nejrozvinutější část Indie schopnou lákat globální investory a přiblížit se světu. Soudě podle prostředí v Ahmadábádu se však bude přinejmenším v oblasti kvality života jednat ještě o dlouhou a složitou cestu.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika