Zlato (oz) / USD
2 340,76
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Indexy Nasdaq a S&P dnes stouply na nové rekordy, Dow Jones klesl

Hlavní americké akciové indexy se dnes vydaly oběma směry. Širší S&P a Nasdaq stouply na nové rekordy díky příznivým výsledkům maloobchodních a technologických firem. Dow Jones však klesl, hlavní podíl na tom měla firma Cisco Systems.

Index Dow Jones v závěru obchodování oslabil o 60,1 bodu, tedy 0,17 procenta, na 35 870,95 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 vzrostl o 15,87 bodu, čili 0,34 procenta, na 4704,54 bodu. Index technologického trhu Nasdaq stoupl o 72,14 bodu, neboli 0,45 procenta, na 15 993,71 bodu. Foto: iStock

V popředí zájmu investorů zůstává inflace. Akcie z počátku obchodování klesaly, protože jeden z představitelů centrální banky USA (Fed) John Williams prohlásil, že inflace se stále více rozšiřuje a očekávání budoucího růstu cen se zvyšují. Podle analytiků se investoři začínají obávat, že Fed bude muset říct, že inflace není přechodná.

Technologický sektor podpořil výrobce čipů Nvidia, jehož akcie díky výsledkům hospodaření posílily na nový rekord. Podobně díky optimistickým čtvrtletním výsledkům vzrostly i akcie maloobchodních firem Macy’s a Kohl’s. Investoři považují výsledky maloobchodních firem za signál silné spotřebitelské poptávky, která přetrvává i přes rostoucí inflaci.

Výrobce síťového zařízení Cisco se však propadl, protože kvůli výpadkům dodavatelského řetězce a zpoždění dodávek čeká v tomto čtvrtletí nižší tržby než analytici. Klesl také vydavatel platebních karet Visa kvůli obavám, že by Amazon mohl omezit své vztahy s firmou, napsala agentura Reuters.

Americký dolar dnes klesl ze svého 16měsíčního maxima, protože obchodníci posuzovali, zda prudký růst americké měny z poslední doby nezašel příliš daleko. K dosavadnímu prudkému růstu přispělo očekávání ohledně zpřísňování měnové politiky centrální bankou v souvislosti s rostoucí inflací.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,3 procenta na 95,53 bodu. Euro vůči dolaru posílilo o 0,5 procenta na 1,1375 USD. Dolar k jenu stoupl o 0,1 procenta na 114,22 JPY. Euro vůči jenu vzrostlo o 0,5 procenta na 129,88 JPY.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika