
„Akciové trhy v první polovině dubna zažily prudkou korekci způsobenou celní cunami prezidenta USA Donalda Trumpa. Ve druhé polovině dubna se situace uklidnila a ceny akcií se vrátily takřka na původní hodnoty. Dluhopisům se ve světle rostoucích rizik dařilo, avšak nejistota dále visí nad americkými státními dluhopisy a nad vývojem dolaru,“ uvedl analytik Partners Martin Mašát.
Během pár dní po oznámení nových cel akcie všech hlavních regionů odepsaly přes deset procent. Některé sektory se dostaly až do tzv. medvědího trhu, což je pokles o 20 a více procent. Od půlky měsíce přišlo na akciové trhy uklidnění, čemuž podle Mašáta pomohlo i Trumpovo dočasné pozastavení účinnosti avizovaných cel a trhy korigovaly předchozí prudké propady cen. Index sledující světové akciové trhy MSCI World zakončil duben dokonce o 0,7 procenta výše.
Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v ČR se pohybovala v dubnu okolo minus 2,3 procenta. Výkonnost za posledních 12 měsíců činila 3,1 procenta. Skupina speciálně zaměřených akciových fondů, které se soustředí na konkrétní regiony či sektory, vykázala v dubnu pokles o 2,1 procenta. Meziročně jsou o sedm procent výše. V této skupině jsou fondy, které mají specifické strategie i výsledky, a právě sázky na středoevropské trhy udržely na počátku roku tuto část akciových fondů výše. Index pražské burzy PX přidal za první čtyři měsíce roku nadprůměrných 14 procent, upozornil Mašát.
Dluhopisové trhy na toto prostředí reagovaly pozitivně. „V první polovině dubna mnoho investorů začalo utíkat do jistoty, a tedy poptávaly relativně bezpečné státní dluhopisy, včetně českých. Horším obdobím prošly na druhou stranu spekulativní vysoce výnosové (high yield) dluhopisy či americké treasuries, které utrpěly vývojem akciových trhů a strachem z dalších kroků Donalda Trumpa,“ dodal Mašát.
Průměrné zhodnocení dluhopisových fondů za poslední měsíc bylo 0,8 procenta. Za posledních 12 měsíců jsou konzervativní fondy o 4,8 procenta výše. Fondy rizikových dluhopisů podle očekávání reagovaly na rozkolísanost cen akcií a stěží udržely svoji hodnotu s výkonností 0,1 procenta. Meziročně jsou výše o 5,3 procenta.
Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, v roce 2024 vzrostl podle dat Asociace pro kapitálový trh o 257 miliard korun na rekordních 1,197 bilionu korun.
(ČTK)