Zlato (oz) / USD
2 340,76
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

IIF: Globální zadlužení loni stouplo na rekordních 281 bilionů dolarů

Celosvětové zadlužení se v loňském roce kvůli pandemii covidu-19 zvýšilo o 24 bilionů dolarů na rekordních 281 bilionů dolarů (zhruba šest biliard Kč). Vyplývá to podle agentury Reuters z nové studie Institutu pro mezinárodní finance (IIF).

Poměr globálního dluhu ke hrubému domácímu produktu (HDP) se podle studie zvýšil o 35 procentních bodů na více než 355 procent. Foto: iStock

Institut odhaduje, že na růstu zadlužení se zhruba polovinou podílely programy, kterými vlády reagovaly na negativní dopady pandemie. Nárůst zadlužení u podniků podle IIF činil 5,5 bilionu dolarů, u bank 3,9 bilionu dolarů a u domácností 2,6 bilionu dolarů.

Poměr globálního dluhu ke hrubému domácímu produktu (HDP) se podle studie zvýšil o 35 procentních bodů na více než 355 procent. Jeho nárůst tak byl prudší než v době globální finanční krize v letech 2008 a 2009. V roce 2008 se tento poměr zvýšil o deset procentních bodů a v roce 2009 stoupl o 15 procentních bodů.

Obzvlášť výrazně loni podle Reuters rostlo zadlužení v Evropě. Například ve Francii, Španělsku a Řecku se poměr dluhu nefinančního sektoru k HDP zvýšil o zhruba 50 procentních bodů.

Předpokládá se, že zadlužení v mnoha zemích i odvětvích výrazně poroste také v letošním roce, a to mimo jiné v důsledku nízkých úrokových sazeb. „Předpokládáme, že globální vládní zadlužení se letos zvýší o dalších deset bilionů dolarů a překročí 92 bilionů dolarů,“ uvedl IIF. Upozornil, že omezování podpůrných opatření by nyní mohlo být obtížnější než po globální finanční krizi.

„Politické a sociální tlaky by mohly limitovat snahy vlád o snížení rozpočtových deficitů a dluhů, což by ohrozilo jejich schopnost čelit budoucím krizí,“ uvedl institut. „Mohlo by to rovněž omezit politické kroky ke zmírnění negativních dopadů klimatických změn,“ dodal.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika