Zlato (oz) / USD
2 340,76
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů amerických dolarů

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD (6,4 biliardy Kč) a překonal 322 procent hrubého domácího produktu. Proti předchozímu roku se zvýšil o více než deset bilionů USD. Uvedl to Institut pro mezinárodní finance (IIF).

Globální dluh napříč všemi sektory se proti předchozímu roku zvýšil o více než deset bilionů USD. Foto: iStock

IIF rovněž upozornil, že globální emise státních dluhopisů v březnu stoupla na rekordních 2,1 bilionu dolarů. To je více než dvojnásobek proti průměru z let 2017 až 2019. Vlády spěchaly, aby získaly finanční prostředky kvůli boji s pandemií nemoci covid-19.

V poměru k HDP se dluh ve srovnání s rokem 2008, kdy začala finanční krize, zvýšil o 40 procentních bodů, upozornil IIF. Podle scénáře, který počítá, že půjčky vlád se letos zdvojnásobí a globální HDP klesne o tři procenta, by úroveň zadlužení na konci letošního roku mohla stoupnout na 342 procent, dodal ředitel IIF Emre Tiftik.

Kvůli nejistotě ohledně rozsahu a trvání pandemie je sice podle něj obtížné učinit přesnější odhad, jisté však je, že dluh prudce poroste, protože fiskální reakce na covid-19 jsou již v plném proudu.

Loni rostl také dluh v rozvojových zemích, a to o 3,4 bilionu USD na více než 71 bilionů USD. To odpovídá rekordním 220 procentům HDP. Ještě v roce 2007 dluh rozvojových zemí činil 147 procent HDP, napsala agentura Reuters.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika