Zlato (oz) / USD
2 340,76
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

IfW: Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí vstoupí do recese

Německý hospodářský institut IfW dnes předpověděl, že německá ekonomika ve třetím čtvrtletí vstoupí do recese. Zároveň zhoršil odhady hospodářského růstu v Německu pro celý letošní i příští rok.

Německý hospodářský institut IfW dnes předpověděl, že německá ekonomika ve třetím čtvrtletí vstoupí do recese. Foto: iStock

Na německou ekonomiku mají podle institutu negativní vliv obchodní spory a nejistota kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se ve druhém čtvrtletí podle údajů spolkového statistického úřadu snížil o 0,1 procenta po nárůstu o 0,4 procenta v prvním kvartálu.

IfW nyní předpokládá, že ve třetím čtvrtletí HDP klesne o 0,3 procenta. Německo by se tak dostalo do recese, která se obvykle definuje jako alespoň dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

Institut dnes rovněž předpověděl, že v celém letošním roce se HDP zvýší pouze o 0,4 procenta namísto dříve předpokládaných 0,6 procenta. Odhad růstu pro příští rok IfW zhoršil na rovné jedno procento z doposud očekávaných 1,6 procenta.

V celém loňském roce se německý HDP zvýšil o 1,4 procenta, což byl nejpomalejší růst za pět let. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika