Zlato (oz) / USD
2 340,76
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ifo snížil výhled růstu německé ekonomiky na 2021 na 4,2 procenta

Ekonomický institut Ifo snížil výhled růstu německé ekonomiky na příští rok na 4,2 z 5,1 procenta. Oživení se podle něj opozdí kvůli novému uzavírání ekonomik v Německu a v dalších zemích. Odhad růstu na rok 2022 ale Ifo ve své dnešní zprávě zvýšil na 2,5 z dříve udávaných 1,7 procenta.

Institut nově odhaduje, že letos německá ekonomika klesne o 5,1 procenta – dříve udával pokles o desetinu procentního bodu hlubší. Foto: iStock

„Teprve koncem roku 2021 dosáhne výroba zboží a služby předkrizové úrovně,“ řekl analytik Ifo Timo Wollmershäuser. „Aktuální rok by měl kvůli omezení ekonomiky skončit opětovným poklesem hrubého domácího produktu,“ dodal.

Institut nově odhaduje, že letos německá ekonomika klesne o 5,1 procenta – dříve udával pokles o desetinu procentního bodu hlubší. Ve svých výpočtech vycházel z toho, že protikoronavirová opatření zavedená v listopadu budou platit do března 2021, nezohlednil ale nedávné rozsáhlé uzavření maloobchodu v Německu. Míra nezaměstnanosti by podle Ifo měla koncem roku i příští rok činit 5,9 procenta.

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se ve třetím čtvrtletí proti předchozím třem měsícům zvýšil o 8,5 procenta. Ministr hospodářství Peter Altmaier očekává, že za celý rok ekonomika poklesne o 5,5 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika