Zlato (oz) / USD
2 340,76
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v červnu zlepšila více, než se čekalo

Podnikatelská nálada v Německu se v červnu zlepšila více, než se očekávalo. Zlepšilo se hodnocení současných podmínek, ale také optimismus firem ohledně vývoje ve druhé polovině roku, uvedl dnes institut Ifo. Jeho index podnikatelské nálady na tento měsíc vystoupil na 101,8 bodu z květnové hodnoty 99,2 bodu.

Německá kancléřka Angela Merkelová ve středu uvedla, že Německo je na začátku silného hospodářského růstu. Foto: Olaf Kosinsky, CC BY-SA 3.0 DE <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en>, via Wikimedia Commons

Vývoj překonal odhady analytiků v anketě agentury Reuters. Ti čekali mírnější vzestup, a to na 100,6 bodu. „Německá ekonomika se zotavuje z koronavirové krize,“ uvedl prezident Ifo Clemens Fuest.

Hodnota indexu, který měří současné podmínky, vzrostla o 3,9 na 99,6 bodu. Dílčí index podnikatelských očekávání, který ukazuje výhled na nejbližších šest měsíců, vzrostl o 1,1 na 104 bodů.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých firem. Hrubý domácí produkt (HDP) Německa za první čtvrtletí klesl proti předchozím třem měsícům o 1,8 procenta.

Na začátku silného hospodářského růstu

Německá kancléřka Angela Merkelová ve středu uvedla, že Německo je na začátku silného hospodářského růstu. Dodala, že šéf centrální banky Jens Weidmann poskytl vládě velmi pozitivní hodnocení hospodářského výhledu.

Německá centrální banka na počátku tohoto měsíce zlepšila výhled růstu. Nyní očekává, že ekonomika se dostane na úroveň před pandemií už v příštím čtvrtletí a letos vzroste o 3,7 procenta. Příští rok má tempo růstu zrychlit na 5,2 procenta.

Zmírnění protiepidemických omezení

Německé úřady zmírnily protiepidemická omezení v reakci na pokles počtu nakažených a růst počtu naočkovaných. Opětovné otevření přispělo k tomu, že podmínky v maloobchodě vzrostly nejvíce od znovusjednocení Německa před více než 30 lety, uvedl ekonom Ifo Klaus Wohlrabe.

Podle něj ekonomika ve druhém čtvrtletí vzroste o 1,3 procenta a v následujícím čtvrtletí o 3,6 procenta, uvedla agentura Reuters. „Německá ekonomika je v současnosti ve vynikající kondici,“ dodal ekonom VP Bank Group Thomas Gitzel. Varoval však, že pandemie stále zůstává pro ekonomiku překážkou: „Mutace delta neznepokojuje pouze virology, ale i ekonomy.“

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika