Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Ifo: Hospodářská recese v Německu bude v příštím roce proti očekávání mírnější

Ekonomický institut Ifo nyní předpokládá snížení hrubého domácího produktu (HDP) o 0,1 procenta a ve svém ekonomickém výhledu dnes uvedl, že inflace proti předpokladům rychleji zpomalí. Sníží se tak podle něj na 6,4 procenta. V zářijové prognóze ještě institut vycházel z toho, že se v příštím roce HDP propadne o 0,3 procenta a že inflace dosáhne 9,3 procenta.

Německo

Propad německé ekonomiky bude v příštím roce mírnější, než se původně očekávalo. Foto: iStock

„Třetí čtvrtletí roku 2022 bylo s hodnotou plus 0,4 procenta mnohem lepší, než se očekávalo,“ řekl hlavní analytik institutu Timo Wollmershäuser. Uvedl, že letošní závěrečné čtvrtletí a první kvartál nového roku sice skončí nižším HDP, pak ale zemi čeká oživení, ačkoli za celý rok 2023 se hospodářství propadne o 0,1 procenta. Na rok 2024 už Ifo předpokládá hospodářský růst, který nyní odhaduje na 1,6 procenta.

Aktualizovaný výhled ekonomiky je tak pro Německo výrazně příznivější než zářijová prognóza Ifo, která vycházela z poklesu HDP v příštím roce o 0,3 procenta. Ifo tehdy také očekával, že letos průměrný růst inflace dosáhne 8,1 procenta a v roce příštím 9,3 procenta. Nyní institut předpovídá, že průměrná inflace letos dosáhne 7,8 procenta a v příštím roce 6,4 procenta.

K výraznému snížení odhadu inflace institut uvedl, že dnes zveřejněná analýza už zohledňuje do výpočtu regulované ceny elektřiny a plynu. Ty začnou platit od ledna, nyní v prosinci pak německá vláda domácnostem a menším firmám jako kompenzaci vysokých cen energií uhradila zálohy na plyn a dálkové teplo.

Dnes zveřejněný výhled Ifo je optimističtější než očekávání vlády. Ta v říjnu na základě svého propočtu oznámila, že letošní HDP se zvýší o 1,4 procenta, v příštím roce ale o 0,4 procenta klesne.

(ČTK)