Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
IEA: Snížení dodávek ropy od skupiny OPEC+ může uvrhnout svět do recese

Rozhodnutí skupiny producentů ropy OPEC+ výrazně snížit dodávky na trh způsobilo růst cen této energetické suroviny a mohlo by uvrhnout světovou ekonomiku do recese. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Současně snížila výhled růstu poptávky po ropě na letošní a příští rok.

barel

Skupina OPEC+ se minulý týden dohodla, že sníží těžbu ropy o dva miliony barelů denně. Skutečná ztráta dodávek se ale bude pravděpodobně pohybovat jen kolem jednoho milionů. Foto: iStock

„Neustálé zhoršování stavu ekonomiky a vyšší ceny vyvolané plánem OPEC+ na snížení dodávek zpomalují světovou poptávku po ropě,“ uvedla agentura. Vzhledem k přetrvávajícím inflačním tlakům a růstu úrokových sazeb se vyšší ceny ropy mohou podle agentury ukázat jako bod zlomu pro světovou ekonomiku, která je na pokraji recese.

IEA současně snížila výhled růstu poptávky na letošní rok ve srovnání s předchozím měsícem o 60.000 barelů denně na 1,9 milionu barelů denně. Na příští rok pak výhled růstu poptávky snížila o 470.000 na 1,7 milionu barelů denně. Světová poptávka po ropě by tak měla v příštím roce činit v průměru 101,3 milionu barelů denně.

Skupina OPEC+ se minulý týden dohodla, že sníží těžbu ropy o dva miliony barelů denně. Skutečná ztráta dodávek se ale bude pravděpodobně pohybovat jen kolem jednoho milionů barelů, protože několik členských států stále nedosahuje dříve dohodnutých těžebních cílů. Skupinu tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem.

Omezení kapacity v dalších členských státech OPEC znamená, že většinu snížení zajistí Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, uvedla IEA. Nové sankce skupiny vyspělých zemí G7 a Evropské unie vůči Rusku by mohly dodávky ropy na trh omezit ještě více.

Saúdská Arábie dnes odmítla kritiku, která se na ni snesla po rozhodnutí skupiny OPEC+ snížit těžbu ropy. Kritika podle ní není založená na faktech a snížení těžby je v zájmu spotřebitelů i producentů.

(ČTK)