Zlato (oz) / USD
1 730,26
0,07 %
Zlato (oz) / CZK
41 947,44
0,02 %
EUR / USD
1,11
0,00 %
USD / CZK
24,24
0,04 %
Světová ekonomika
IEA potvrdila výhled pro růst globální poptávky po ropě

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) dnes potvrdila svůj odhad růstu celosvětové poptávky po ropě pro letošní i příští rok. Poptávka podle IEA odolává nepříznivému vývoji ekonomiky, protože ji podporují relativně nízké ceny. Ty tlačí dolů stoupající těžba ve Spojených státech, které podle IEA v červnu na krátkou dobu vystřídaly Saúdskou Arábii na postu největšího exportéra ropy na světě.

IEA nadále očekává, že poptávka po ropě se v letošním roce zvýší o 1,1 milionu barelů denně. Foto: iStock

IEA nadále očekává, že poptávka po ropě se v letošním roce zvýší o 1,1 milionu barelů denně a v příštím roce o 1,3 milionu barelů denně. Prognóza ale stojí na předpokladu, že nenastane další kolaps v obchodních rozhovorech mezi Spojenými státy a Čínou, tedy dvěma největšími ekonomikami i největšími spotřebiteli ropy na světě.

„Ceny ropy se nyní nacházejí o zhruba 20 procent níže než před rokem, což je příznivé pro spotřebu,“ citovala agentura Reuters z měsíční zprávy IEA o situaci na trhu. Cena severomořské ropy Brent se dnes pohybuje kolem 61 dolarů za barel.

Mezinárodní agentura pro energii byla založena v 70. letech v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), aby bránila západní státy dovážející ropu před kartelovou silou Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Agentura působí jako poradce v otázkách energetiky pro členské země OECD, mezi které patří i Česká republika.

(ČTK)