Zlato (oz) / USD
1 323,38
0,15 %
Zlato (oz) / CZK
30 083,94
0,48 %
EUR / USD
1,13
0,02 %
USD / CZK
22,73
0,34 %
Světová ekonomika
I hvězdy padají aneb vyčerpání potenciálu akciových trhů

Růst amerických akciových trhů ukazuje známky vyčerpání. Po nedávném zklamání a následném propadu ceny akcií Facebooku a Netflixu, přišla americká banka Morgan Stanley s výhledem na pokračování sestupného trendu na amerických trzích.

Americká banka Morgan Stanley s výhledem na pokračování sestupného trendu na amerických trzích. Foto: iStock

Na dohled je jen málo impulzů, které by americké akcie mohly vest k růstu. Po relativně slušné výsledkové sezóně a silném čtvrtletním růstu amerického HDP, se nyní musí investoři do amerických akcií sami sebe ptát, co lepšího lze teď ještě očekávat?

V této situaci a v návaznosti na nedávné zklamání z výsledků velkých technologických firem Facebook a Netfilix, přišla americká banka Morgan Stanley s pochmurnou prognózou do budoucna.

„Musíme přiznat, že trh v posledních týdnech vysílal zavádějící signály, když ztlumil škody, které svým zklamání indexům způsobily Netflix a Facebook. Domníváme se, že to vedlo k ještě většímu falešnému pocitu jistoty v trhy,“ konstatuje podle serveru MarketWatch zpráva analytiků banky Morgan Stanley.

Hvězdné společnosti zklamaly

Upozornění od banky Morgan Stanley přichází poté, co u investorů velmi populární společnosti Facebook a Netflix narazily na limity svého růstu. Nenaplněním vysokých očekávání vystrašily investory a způsobily mnohým z nich citelné ztráty.

K negativnímu sentimentu přispěl i doposud největší jednodenní propad ceny akcií společnosti Facebook, ke kterému došlo ve čtvrtek 26. 7. Pokles ceny akcií přesáhl 20 % poté, co společnost nedosáhla očekávaných příjmů, oznámila rostoucí náklady a nižší výhled růstu uživatelů. Investory rovněž vystrašil slabý výhled budoucího růstu. Tento jednorázový propad odmazal víc než 2,6 bilionu korun z tržní hodnoty firmy.

Podobný propad zažila o pár dní dřív také společnost Netflix, jejíž akcie klesly o 14 %. Společnost oznámila, že nedosáhla prognózovaného růstu platících uživatelů. Podařilo se jí přitom získat „pouze“ 5,2 milionů nových uživatelů, namísto plánovaných 6,2 milionů. Propad přišel poté, co se letos hodnota společnosti téměř zdvojnásobila.

Klesající trend

Obě firmy přitom patří k předním technologickým tahounům amerických akciových trhů. Výrazný propad hodnoty stáhl obě firmy do tzv. medvědího trendu, ve kterém lze očekávat další pokles jejich hodnoty.

„Myslíme, že výprodej právě začal,“ konstatovali analytici banky Morgan Stanley.

(ska)