Zlato (oz) / USD
1 908,07
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Hodnota fúzí a akvizic už letos překonala jejich hodnotu za celý loňský rok

Hodnota fúzí a akvizic pokračuje v růstu na nové rekordy. Celková hodnota očekávaných a dokončených transakcí už od počátku letošního roku činí 3,6 bilionu USD (78 bilionů Kč), a překonala tak částku 3,59 bilionu USD za celý loňský rok. Zájem o fúze a akvizice vyvolávají nízké úrokové sazby a rostoucí ceny akcií. Vyplývá to z údajů společnosti Refinitiv. Od počátku letošního roku bylo oznámeno 35.128 dohod, což je o 24 procent více než loni.

Fúze a akvizice podle analytiků nadále podporují velké investiční firmy a korporace, které nashromáždily rekordní objemy hotovosti. Foto: iStock

Analytik společnosti Ernst & Young Andrea Guerzoni se domnívá, že vysoké tempo uzavírání obchodů by mohlo pokračovat i v příštích 18 až 24 měsících. Přispěje k tomu i vysoká poptávka od soukromých investičních firem a obnovení aktivity společností specializovaných na akvizice, označovaných SPAC.

Ve Spojených státech už se letos uskutečnily transakce za 2,14 bilionu USD. V Evropě to bylo za 657 miliard USD a v oblasti Asie a Tichomoří za 620 miliard USD.

Z jednotlivých sektorů zůstal v čele technologický sektor, který v každém čtvrtletí mívá obvykle většinový podíl na celkovém objemu transakcí. Celková hodnota oznámených dohod v sektoru činila 799 miliard USD. Hodnota fúzí a akvizic ve finančních službách dosáhla 442 miliard USD a v průmyslu 438 miliard USD. Hodnota akvizic uskutečněných prostřednictvím SPAC dosáhla rekordních 495 miliard USD.

Největší letošní dohodou je fúze firem Warner Media a Discovery v hodnotě více než 120 miliard USD.

Nejnovější údaje ale také odhalily, že odvětví, která se stále potýkají s dopady pandemie, jako je například maloobchodní prodej spotřebního zboží a cestovní kanceláře, zaostávají ve fúzích a akvizicích za dalšími sektory, jako je technologický a zdravotnický. V sektoru obnovitelných zdrojů energie se pak letos uskutečnily dohody zhruba za 18 miliard USD, což je více než dvojnásobek loňské úrovně, uvedla agentura Reuters.

Fúze a akvizice podle analytiků nadále podporují velké investiční firmy a korporace, které nashromáždily rekordní objemy hotovosti. Podle analytika společnosti Mercer Jeffa Blacka mají firmy soukromého kapitálu k dispozici v hotovosti nebo ve formě vysoce likvidních cenných papírů téměř dva biliony USD. Podobnou částku v hotovosti mají podle něj k dispozici i firmy z akciového indexu S&P 500.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika