Zlato (oz) / USD
1 909,04
0,28 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Hodnota bitcoinu poprvé od loňského ledna překonala 13.000 dolarů

Kybernetická měna bitcoin včera poprvé od loňského ledna překonala hranici 13.000 dolarů (zhruba 330.000 Kč). Od prosince se tak její hodnota již více než ztrojnásobila, píše agentura Bloomberg. Bitcoin těží mimo jiné z nedávno ohlášeného plánu internetové společnosti Facebook vytvořit vlastní digitální platidlo, který oživil zájem o kryptoměny.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna. Foto: iStock

Růst bitcoinu nicméně začíná připomínat situaci před dvěma lety, kdy vrcholila mánie kolem této měny. Bitcoin se na tehdejší vlně zájmu dostal zhruba na 19.500 dolarů, později však sestoupil až do blízkosti 3000 dolarů.

„Chápu vzrušení komunity z toho, že firma jako Facebook za podpory velkých jmen spouští vlastní měnu. Celé to však působí hodně podobným dojmem jako posledně a všichni dobře víme, co se tehdy stalo,“ uvedl analytik Craig Erlam ze společnosti Oanda s odkazem na dřívější rychlý růst a následný prudký propad bitcoinu.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna. Jeho cena ale prochází značnými výkyvy.

Facebook oficiálně představil plány na vytvoření nové digitální měny s názvem libra minulý týden. Spustit ji hodlá v první polovině příštího roku. Firma již společně s řadou partnerů vytvořila asociaci, která bude novou měnu spravovat. Součástí asociace jsou například vydavatelé platebních karet Mastercard a Visa, platební platforma PayPal, internetová aukční síň eBay či alternativní taxislužba Uber.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika