Zlato (oz) / USD
2 337,94
0,00 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Hlavní index tokijské burzy Nikkei poprvé pokořil 40 000 bodů

Hlavní index tokijské akciové burzy Nikkei 225 dnes poprvé překonal hranici 40 000 bodů. Obchodování uzavřel s nárůstem o 0,50 procenta na 40 109,23 bodu. Od začátku letošního roku si tak připisuje zhruba 20 procent.

Tokyo Stock Exchange
Tokijská burza podle agentury AFP těží mimo jiné z odklonu investorů od Číny. K růstu japonských akcií přispívá také slabý kurz jenu. Foto: iStock

Akciové trhy po celém světě v poslední době podporuje optimismus investorů ohledně rozvoje umělé inteligence. Výrazně dnes posílily například akcie japonského výrobce zařízení pro testování čipů Advantest, které si připsaly 3,7 procenta. Mezi zákazníky tohoto podniku patří americká společnost Nvidia, která dominuje světovému trhu s čipy pro umělou inteligenci.

Japonské akcie těží rovněž z přetrvávající uvolněné měnové politiky japonské centrální banky. Za celý loňský rok si index Nikkei 225 připsal 28 procent. To představuje jeho nejlepší celoroční výkon za deset let.

„Domnívám se, že trh bude pokračovat v růstu,“ uvedl analytik Masahiro Ičikawa ze společnosti Sumitomo Mitsui DS Asset Management. Za růstem japonského akciového trhu podle něj z velké části stojí zahraniční investoři.

Tokijská burza podle agentury AFP těží mimo jiné z odklonu investorů od Číny. K růstu japonských akcií přispívá také slabý kurz jenu, který po přepočtu zvyšuje zahraniční příjmy japonských podniků a zároveň zlevňuje japonské akcie z pohledu zahraničních investorů.

Japonské společnosti navíc v poslední době více než v minulosti odměňují své akcionáře, a to prostřednictvím štědřejších dividend a častějších programů zpětného odkupu akcií, píše AFP.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika