Zlato (oz) / USD
2 167,10
1,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Hlavní index evropských akcií je na rekordu, pomáhá předpoklad nižších úroků

Akcie na burzách v Evropě pokračovaly v růstu a jejich hlavní index uzavřel na rekordu. K zájmu o akcie přispívá zejména očekávání, že základní úrokové sazby v západních zemích budou v letošním roce klesat. Jako první z klíčových centrálních bank dnes přistoupila ke snížení úroků překvapivě ta švýcarská, zatímco britská centrální banka zatím ponechala úroky beze změny. Dařilo se především akciím technologických společností a těžařům.

index
Akcie na burzách v Evropě pokračovaly v růstu a jejich hlavní index uzavřel na rekordu. Foto: iStock

Panevropský akciový index STOXX Europe 600, který sleduje obchodování na burzách v Británii a vybraných zemích Evropské unie, se během dne dostal až na 510,25 bodu. Obchodování nakonec uzavřel se ziskem 0,9 procenta na rekordní závěrečné hodnotě 509,77 bodu.

V čele růstu stály technologické akcie, které posílily o 3,2 procenta. K růstu indexu přispěly také akcie evropských výrobců polovodičů poté, co americký výrobce čipů Micron oznámil příznivý výhled pro třetí čtvrtletí. Index odvětví základních zdrojů, který zahrnuje akcie těžebních společností, přidal 2,6 procenta v reakci na růst ceny zlata a většiny dalších kovů.

Trhy sledují zejména americkou centrální banku (Fed), která ve středu ponechala základní úrok v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což je maximum za 22 let. Potvrdila nicméně, že v letošním roce stále očekává trojí snížení sazeb, celkem o 0,75 procentního bodu.

„Katalyzátorem rizikového sentimentu je skutečně jen ten Fed, který naznačuje, že má větší toleranci k vyšším cenovým tlakům a navzdory překvapení u některých dat z poslední doby je stále na cestě k uvolnění měnové politiky,“ řekla hlavní analytička Laura Cooperová, která se ve společnosti BlackRock věnuje oblasti Evropy, Blízkého východu a Afriky.

Hlavní index britských akcií FTSE 100 v závěru přidal 1,9 procenta na 7882,55 bodu, zatímco hlavní index DAX burzy ve Frankfurtu nad Mohanem posílil o 0,9 procenta na rekordních 18.179,25 bodu. Hlavní index pařížské burzy CAC 40 přidal 0,2 procenta na 8179,72 bodu.

Včera překvapivě snížila základní úrokovou sazbu švýcarská centrální banka. Posunula ji na 1,50 procenta z dosavadní úrovně 1,75 procenta. Příznivě zapůsobila i předběžná zpráva o vývoji aktivity v podnikatelském sektoru eurozóny, kde souhrnný index nákupních manažerů (PMI) v březnu vzrostl na 49,9 bodu z únorové hodnoty 49,2 bodu. Přiblížil se tím klíčové padesátibodové hranici, která je předělem mezi poklesem a růstem aktivity.

Britská centrální banka naopak podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na 5,25 procenta, což je nejvyšší úroveň od roku 2008. Její guvernér Andrew Bailey nicméně signalizoval blížící se snížení úroků.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika