Zlato (oz) / USD
2 170,07
1,34 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Hlavní americké akciové indexy uzavřely druhý den za sebou na rekordech

Tři hlavní americké akciové indexy uzavřely obchodování druhý den za sebou na rekordech. Americká centrální banka (Fed) ve středu investory ujistila, že letos stále počítá se snížením úrokových sazeb o 0,75 procentního bodu. Po optimistickém výhledu společnosti Micron Technology rostlo celé odvětví výroby čipů.

akcie
Tři hlavní americké akciové indexy uzavřely obchodování druhý den za sebou na rekordech. Foto: iStock

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, stoupl o 0,68 procenta a zakončil obchodování na 39 781,37 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 0,32 procenta na 5241,53 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, si připsal 0,20 procenta na 16 401,84 bodu.

Akcie výrobce čipů Micron Technology si připsaly přes 14 procent. Firma předtím vykázala překvapivý zisk za uplynulé čtvrtletí a její výhled na třetí kvartál přesáhl odhady trhu. Obdobně posílily akcie firem Broadcom (o 5,6 procenta) a vlajkové lodi celého odvětví Nvidia (o 1,2 procenta). Index Philadelphia Semiconductor, který mapuje tři desítky nejvýznamnějších producentů čipů, stoupl o 2,3 procenta.

Fed ve středu na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru ponechala základní úrokovou sazbu podle očekávání beze změny v pásmu 5,25 až 5,50 procenta. Centrální banka zlepšila svůj výhled růstu americké ekonomiky, která podle aktuálních projekcí letos poroste tempem 2,1 procenta. V prosinci centrální banka počítala s tím, že vzroste o 1,4 procenta.

Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že inflace se od svého vrcholu značně ochladila. Dodal ale, že „je stále příliš vysoká, pokrok v jejím snižování není zaručený a cesta vpřed je nejistá“.

Americké ministerstvo spravedlnosti a 15 amerických států žalují firmu Apple. Výrobce populárních smartphonů iPhone si podle nich u chytrých telefonů udržuje nezákonný monopol na úkor spotřebitelů, vývojářů a konkurenčních výrobců telefonů. Apple se proti žalobě ohradil, akcie technologické firmy ale odepsaly 4,1 procenta.

Na burze v New Yorku se začalo obchodovat s akciemi americké společnosti Reddit, která provozuje stejnojmennou sociální síť. Ty obchodování zahájily růstem o 38 procent, a nakonec si připsaly 48,4 procenta.

Na devizových trzích posílil dolar. Zájem o americkou měnu a chuť riskovat na trhu podnítila silná americká ekonomika, vysoké úrokové sazby a dále krok švýcarské centrální banky, která nečekaně snížila svou základní úrokovou sazbu. Po oznámení výrazně oslabil švýcarský frank. Britská centrální banka podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny.

Dolarový index, který sleduje vývoj dolaru ke koši šesti předních světových měn, kolem 21:40 stoupal o 0,6 procenta na 104,038 bodu. Euro vůči dolaru ve stejnou dobu klesalo o 0,6 procenta na 1,0858 USD. Britská libra k dolaru ztrácela jedno procento na 1,2653 USD. Vůči švýcarskému franku dolar přidával 1,2 procenta na 0,8979 CHF.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika