Zlato (oz) / USD
2 340,76
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Hellman&Friedman nabízí za platební firmu Nets 33,1 miliardy DKK

Americká investiční firma Hellman & Friedman nabídla za dánskou platební firmu Nets 33,1 miliardy dánských korun (115,8 miliardy Kč). Dohoda by se mohla stát jedním z největších převzetí evropské firmy soukromým investorem za několik let, uvedla agentura Reuters.

Nets je největší zpracovatel plateb ve Skandinávii a největší vydavatel kreditních karet v Dánsku. Foto: iStock

Nets je největší zpracovatel plateb ve Skandinávii a největší vydavatel kreditních karet v Dánsku. Dohoda přichází v době slučování firem v odvětví zpracování plateb, protože společnosti chtějí získat co největší výhodu z růstu používání mobilních přístrojů při placení. Platební firmy jsou také pod tlakem, aby spojily své síly, kvůli snížení nákladů, vývoji nových produktů a zvýšení počtu klientů.

Firma Nets v červenci uvedla, že ji oslovilo několik potenciálních zájemců. Byli mezi nimi jak hráči z odvětví, tak soukromé investiční firmy.

Hellman & Friedmnan nabídl za jednu akcii Nets 165 DKK, což představuje zisk 27 procent ve srovnání s cenou z konce června, tedy předtím, než Nets potvrdila, že jedná se zájemci o převzetí. Správní rada doporučila akcionářům nabídku přijmout. Dohoda může být dokončena v případě, že s ní bude souhlasit 90 procent akcionářů. Souhlas s převzetím zatím vyslovili akcionáři, kteří vlastí 46 procent kapitálu.

Dánská firma loni vstoupila na burzu za cenu 150 DKK, což byl dvojnásobek ve srovnání s tím, co za ní o dva roky dříve zaplatily investiční firmy Advent International, Bain Capital a dánský penzijní fond ATP. Po zářijovém vstupu na burzu však akcie začaly klesat a za šest měsíců spadly o téměř 30 procent. Po oznámení o jednání se zájemci o převzetí se cena na počátku července vrátila na stejnou hodnotu, jako při primární nabídce.

Společnosti Advent a Bain v Nets stále vlastní 39,9 procenta akcií a nadále si hodlají ponechat podíl 16 procent. Firma Nets byla založena v roce 1968 a zaměřuje se hlavně na trhy v Dánsku, Norsku, Finsku a Švédsku. Nabízí služby, které pomáhají obchodníkům, firmám a bankám v regionu přijímat a zpracovávat transakce kreditními a debetními kartami a také internetové platby.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika