Zlato (oz) / USD
1 925,57
0,76 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Globální přímé zahraniční investice v pololetí prudce klesly

Globální přímé zahraniční investice se v letošním prvním pololetí propadly o 41 procent na 470 miliard dolarů (zhruba 10,5 bilionu Kč). Dostaly se tak na nejnižší úroveň od roku 2005. Vyplývá to podle agentury Reuters z včerejších údajů Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD).

Příliv přímých zahraničních investic do Evropy se v pololetí propadl o 93 procent. Výrazný odliv investic zažilo Irsko, které je evropskou základnou řady amerických podniků s mezinárodními aktivitami. Foto: iStock

Hlavní příčinou tohoto poklesu je podle UNCTAD daňová reforma ve Spojených státech, v jejímž důsledku americké podniky stahovaly do USA nahromaděné zisky svých zahraničních divizí.

„Investiční toky jsou nyní více řízeny politikou a méně ekonomickým cyklem,“ uvedl investiční šéf UNCTAD James Zhan s odkazem na daňovou reformu v USA a liberalizaci ekonomiky v Číně. „Celkový obrázek je chmurný a vyhlídky nejsou příliš optimistické,“ dodal.

Příliv přímých zahraničních investic do Evropy se v pololetí propadl o 93 procent. Výrazný odliv investic zažilo Irsko, které je evropskou základnou řady amerických podniků s mezinárodními aktivitami.

Největším příjemcem přímých zahraničních investic byla v pololetí Čína. Příliv přímých zahraničních investic do Číny se zvýšil o šest procent na 70 miliard dolarů. Na druhém místě byla Británie (66 miliard dolarů), za kterou následovaly Spojené státy (46,5 miliardy dolarů). Celkově přilákaly rozvíjející se země zhruba dvakrát tolik přímých zahraničních investic než vyspělé ekonomiky.

Přímé zahraniční investice zahrnují převzetí zahraničních podniků, přeshraniční vnitropodnikové půjčky či investice do nově vznikajících podnikatelských projektů v zahraničí. Jsou považovány za jeden z ukazatelů globalizace, napsala agentura Reuters.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika