Zlato (oz) / USD
2 340,76
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

FT: Letošní rok bude zřejmě z hlediska fúzí a akvizic rekordní

Globální hodnota sjednaných fúzí a akvizic se v dosavadním průběhu letošního roku vyšplhala na téměř čtyři biliony dolarů (zhruba 85 bilionů Kč). Je tak na cestě k dosažení nového celoročního rekordu. Informoval o tom na svých internetových stránkách list Financial Times (FT) s odvoláním na údaje společnosti Refinitiv.

Nejvíce se na aktivitě v oblasti fúzí a akvizic v letošním roce zatím podílejí technologické společnosti, za nimi následují finančnictví, průmysl a energetika. Foto: iStock

V samotném srpnu, který je obvykle z hlediska fúzí a akvizic klidným měsícem, byly sjednány transakce v hodnotě 500 miliard dolarů ve srovnání s 289 miliardami před rokem.

V období od začátku ledna do konce srpna tak hodnota sjednaných fúzí a akvizic dosáhla rekordních 3,9 bilionu dolarů. To představuje více než dvojnásobek ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Hodnota je tak již nyní blízko dosavadního celoročního rekordu 4,3 bilionu dolarů.

Od začátku roku bylo podle listu Financial Times ohlášeno téměř 40 000 fúzí a akvizic. Frank Aquil ze společnosti Sullivan & Cromwel označil za nepravděpodobné, že by aktivita v této oblasti v příštích šesti až 12 měsících zpomalila. Aktivitu podle něj podporují mimo jiné rekordní zisky podniků a přístup k levným úvěrům.

Nejvíce se na aktivitě v oblasti fúzí a akvizic v letošním roce zatím podílejí technologické společnosti. Ty dosud ohlásily 8742 transakcí v hodnotě 832 miliard dolarů. Za nimi následují finančnictví, průmysl a energetika, plyne z údajů firmy Refinitiv.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika