Zlato (oz) / USD
2 340,76
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

FT: Eurozóna musí být při potírání inflace tvrdohlavá, říká šéf Bundesbank

Tvůrci úrokových sazeb v eurozóně musejí být při potírání inflace tvrdohlaví a sazby dál zvedat. Deníku Financial Times (FT) to řekl šéf německé centrální banky Joachim Nagel. Jeho poznámky přicházejí poté, co Evropská centrální banka (ECB) minulý týden zvedla základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu navzdory některým hlasům, aby nepokračovala ve zpřísňování měnové politiky, dokud se neuvolní napětí v bankovním sektoru.

inflace
Tvůrci úrokových sazeb v eurozóně musejí být při potírání inflace tvrdohlaví a sazby dál zvedat. Deníku Financial Times (FT) to řekl šéf německé centrální banky Joachim Nagel. Foto: iStock

„Náš boj proti inflaci nekončí,“ řekl Nagel listu a zdůraznil, že rozhodně cítí že cenové tlaky jsou silné a mají široký základ v celé ekonomice. „Ještě je před námi kus cesty, ale blížíme se k restriktivnímu území,“ řekl s tím, že jakmile ECB zastaví zvyšování sazeb, bude muset odolat výzvám k jejich snížení.

Evropské banky mohou být podle Nagela po turbulencích vyvolaných pádem středně velkých amerických bank a problémy švýcarské Credit Suisse při poskytování úvěrů opatrnější. Odmítl však obavy, že by je to mohlo poškodit. Je podle něj také „příliš brzy“ konstatovat, že region směřuje k úvěrové krizi.

„Nečelíme opakování finanční krize roku 2008,“ řekl šéf Bundesbank. „Zvládneme to,“ dodal.

Nagel se dostal do čela Bundesbank začátkem minulého roku. Německá centrální banka drží v ECB největší podíl, a má tak na její rozhodování velký vliv. Tradičně prosazuje přísnější měnovou politiku, její bývalý šéf Jens Weidmann ale byl mezi přívrženci volnější měnové politiky z jiných centrálních bank eurozóny často izolovaný.

Dnes rozhodnou o příští úrokové sazbě zástupci americké centrální banky (Fed). Většina analytiků očekává, že Fed navzdory pádu Silicon Valley Bank a Signature Bak zvedne úroky o čtvrt procentního bodu.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika