Zlato (oz) / USD
1 754,50
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
37 943,93
0,00 %
EUR / USD
1,17
0,00 %
USD / CZK
21,63
0,00 %
Světová ekonomika
Francouzská centrální banka zvýšila letošní výhled růstu ekonomiky

Francouzská centrální banka zvýšila letošní výhled růstu ekonomiky na 6,3 procenta z ještě v červnu uváděných 5,8 procenta. Zotavování hospodářství z dopadů pandemie v posledních měsících překonalo její očekávání. Banka to podle agentury Reuters uvedla ve svém čtvrtletním přehledu. Francouzské firmy mohly ve druhém čtvrtletí těžit z postupujícího očkování a z uvolňování protikoronavirových opatření.

Centrální banka hledí po revizi výhledu na vývoj hrubého domácího produktu (HDP) příznivěji než vláda. Ta sestavuje rozpočet na příští rok s očekáváním, že ekonomika letos přidá šest procent. Foto: iStock

O co rychleji poroste druhá největší evropská ekonomika letos, tím bude ale pomalejší v příštích letech, protože růst se soustředí do letošního roku. Centrální banka proto upravila odhad růstu HDP na rok 2022 na 3,7 procenta z dříve uváděných 4,1 procenta a odhad růstu na rok 2023 na 1,9 procenta z 2,1 procenta.

Ve třetím čtvrtletí by francouzská ekonomika měla podle odhadu banky vzrůst ve srovnání s předchozími třemi měsíci o zhruba 2,5 procenta. To by byl víc než dvojnásobek oproti druhému kvartálu, kdy mezičtvrtletní růst činil 1,1 procenta.

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí stoupla mezičtvrtletně o rovné procento. Prognóza České národní banky (ČNB) očekává, že česká ekonomika ve druhém pololetí letošního roku poroste robustně.

Centrální banka letos počítá s růstem ekonomiky o 3,5 procenta a příští rok s růstem o 4,1 procenta.

(ČTK)