Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Francouzská centrální banka zhoršila hospodářský výhled

Francouzská centrální banka snížila odhad letošního růstu francouzské ekonomiky na 2,3 procenta, zatímco v březnu jej odhadovala na 3,4 procenta. Odhad růstu na příští rok pak zhoršila na 1,2 procenta z dříve předpokládaných dvou procent. Předpověděla rovněž, že pokud by Evropská unie uvalila embargo na dovoz ruského plynu, činil by letošní růst pouze 1,5 procenta. Napřesrok by pak francouzská ekonomika v takovémto případě měla klesnout o 1,3 procenta, napsala agentura Reuters.

Francie, euro

Francie je druhou největší ekonomikou eurozóny po Německu. Foto: iStock

Za zhoršením hospodářského výhledu stojí válka na Ukrajině a rostoucí ceny energie. Centrální banka nyní předpokládá, že průměrná inflace ve Francii v letošním roce dosáhne 5,6 procenta a napřesrok klesne na 3,4 procenta. V březnu přitom předpovídala, že inflace bude letos činit 3,7 procenta a napřesrok 1,9 procenta.

Podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat se inflace ve Francii v květnu zvýšila na 5,8 procenta z dubnových 5,4 procenta. Zůstala však výrazně pod úrovní inflace v celé eurozóně, která činila rekordních 8,1 procenta. Guvernér francouzské centrální banky François Villeroy de Galhau uvedl, že francouzská inflace je každopádně příliš vysoká a pravděpodobně začne klesat až začátkem příštího roku. „K nárůstu inflace nedochází pouze u energie, šíří se také do dalších sektorů. Je zapotřebí akce ze strany měnové politiky,“ dodal.

Evropská centrální banka (ECB), jejímž cílem je držet inflaci v blízkosti dvou procent, signalizovala, že příští měsíc zahájí zvyšování úroků. V současnosti se základní úroková sazba ECB nachází na rekordním minimu nula procent.

(ČTK)