Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Francouzská centrální banka čeká příští rok zpomalení růstu ekonomiky

Francouzská ekonomika v příštím roce kvůli evropské energetické krizi prudce zpomalí. Podle nejhoršího scénáře jí hrozí "omezená a dočasná" recese. Uvedla to ve svém nejnovějším výhledu francouzská centrální banka.

Francie

Druhá největší ekonomika eurozóny má v letošním roce vzrůst o 2,6 procenta. V příštím roce však tempo růstu zpomalí na 0,5 procenta, uvedla centrální banka. Foto: iStock

Druhá největší ekonomika eurozóny má v letošním roce vzrůst o 2,6 procenta. V příštím roce však tempo růstu zpomalí na 0,5 procenta, uvedla centrální banka. Kvůli vysoké nejistotě kolem vývoje dodávek a cen energií a očekávanému zpomalení růstu letos v zimě ale banka stanovila rozmezí vývoje hrubého domácího produktu v příštím roce od růstu o 0,8 procenta po pokles o 0,5 procenta.

Pokud se objeví recesem, bude omezená a dočasná. Následovat pak bude v roce 2024 prudké oživení, řekl guvernér centrální banky François Villeroy de Galhau listu La Croix.

V červnové prognóze centrální banka očekávala zvýšení HDP v letošním roce o 2,3 procenta a v příštím roce o 1,2 procenta. Ministerstvo financí tento týden předpovědělo růst v letošním roce 2,7 procenta. V roce 2023 se má HDP zvýšit o jedno procento.

S poklesem napětí na energetickém trhu však má podle centrální banky přijít další oživení. V roce 2024 tak má ekonomika vzrůst o 1,8 procenta, napsala agentura Reuters.

Inflace bude podle banky letos činit v průměru 5,8 procenta a v roce 2023 se bude pohybovat v rozmezí 4,2 procenta až 6,9 procenta, v závislosti na vývoji na trzích s energiemi. V roce 2024 pak inflace zpomalí na 2,7 procenta. Cílem Evropské centrální banky je snížit inflaci na dvě procenta.

„Jsme pevně odhodláni snížit inflaci zpět ke dvěma procentům v příštích dvou až třech letech,“ řekl Villeroy.

(ČTK)