Zlato (oz) / USD
1 279,18
0,26 %
Zlato (oz) / CZK
28 982,71
0,06 %
EUR / USD
1,15
1,46 %
USD / CZK
22,66
0,32 %
Světová ekonomika
Francie a Německo proti kryptoměnám

Ministři financí a guvernéři centrálních bank Francie a Německa požadují, aby do programu nadcházející schůzky G20 (20 největších ekonomik světa) v Buenos Aires byl zařazen bod, který se bude zabývat politickými a měnovými dopady kryptoměn na finanční systém. Informaci přinesla agentura Reuters.

Na summitu G20 se bude jednat o dopadu kryptoměn na finanční sytém. Ilustrační foto: iStock

V dopise argentinskému ministrovi financí, který nyní G20 předsedá, zástupci Francie a Německa společně uvedli, že je třeba vypracovat hodnotící zprávu o kryptoměnách, projednat zprávu Mezinárodního měnového fondu o jejich dopadech na finanční stabilitu a zahájit práci na přeshraniční akci vedoucí k regulaci kryptoměn.

„Jsme přesvědčeni, že z tokenů a technologií, které stojí za nimi, mohou vzniknout nové příležitosti,“ napsali francouzský ministr financí Bruno Le Maire, jeho německý protějšek Peter Altmaier, guvernér francouzské centrální banky Francois Villeroy de Galhau a jeho německý kolega Jens Weidmann.

„Žetony však mohou představovat pro investory značné riziko a mohou být i bez finančních krizí ohroženy finančním zločinem. V dlouhodobém horizontu se mohou objevit i potenciální rizika v oblasti finanční stability,“ cituje z dopisu Reuters.

Kryptoměny jako hlavní téma

Iniciátorem celé akce je Bruno Le Maire, který už loni v prosinci vyzval, aby kryptoměny byly hlavním tématem příštího summitu. Jeho německý protějšek se k jeho iniciativě připojil podobně jako zástupci Evropské unie a Itálie, kteří jsou podle nizozemského webu NL Times také připraveni uzavřít dohodu o regulaci kryptoměn. Le Maire varoval před nebezpečím bitcoinu, když řekl, že kryptoobchod může být použit pro praní špinavých peněz a pro investory představuje velké riziko.

G20 je neformální fórum, ve kterém čelní představitelé největších světových ekonomik projednávají klíčové otázky jako je finanční stabilita, hospodářský růst a rozvoj. Je zjevné, že tažení proti bitcoinu a spol. nevypukne hned, protože zasedání prezidentů, premiérů, ministrů financí a centrálních bankéřů Group 20 a dalších šesti hostujících zemí proběhne až na přelomu listopadu a prosince.

(rek)